Reklama
aplikuj.pl

Skąd się wzięła popularność psów „kanapowych”?

biologia

Psy zostały udomowione przed tysiącami lat, ale oczywistym wydaje się, że nie od początku pełniły one rolę mniejszych członków rodziny.

Mniejsze rasy pojawiły się jednak wkrótce po zjawisku udomowienia. Jedne z najstarszych szczątków należących do filigranowego czworonoga zostały znalezione na Bliskim Wschodzie i pochodzą sprzed ok. 12 000 lat. Trudniej jest jednak stwierdzić, kiedy dokładnie nastała moda na tego typu „kanapowce”.

Czytaj też: Dzięki obroży Petplus zrozumiesz co szczeka Twój pies
Czytaj też: Po co kotom kocimiętka?
Czytaj też: Dlaczego psy zakopują kości?

Dostępne badania sugerują, że ludzie są podatni na trendy w modzie oraz zachowania celebrytów, jeśli chodzi o wybór swoich czworonożnych przyjaciół. Profesor Stefano Ghirlanda udokumentował to zjawisko w ramach badania obejmującego lata 1926-2005 i zauważył, że popularność danej rasy była ściśle powiązana z modą panującą w wybranym okresie.

Np. małe psy wydawały się szczególnie popularne w latach 70., by następnie uzyskać ponowną popularność na początku XXI wieku. Ta cykliczna popularność sprawiła, że eksperci zaczęli się doszukiwać powiązań między kulturą popularną a wyborami ludzi.

Popularność psów kanapowych może być związana z rodzinami królewskimi

Kolejne analizy, skupiające się na wpływie filmów na wybór ras psów, potwierdziły związek między kinowymi hitami, a powszechnością czworonogów. Np. 101 dalmatyńczyków doprowadziło do znaczącego, 20-procentowego wzrostu zainteresowania dalmatyńczykami. Z kolei premiera filmu o Lassie wywołała podobny efekt w przypadku owczarków szkockich długowłosych.

Czytaj też: Twój kot poluje? Istnieje sposób, aby go tego oduczyć
Czytaj też: Psy nie rozumieją nas tak dobrze, jak sądzimy. Sprawdźcie wyniki nowych badań

Tym samym istnieje duże prawdopodobieństwo, że „kanapowce” trafiały do łask wielokrotnie w historii ludzkości. Z pewnością można uznać, iż duży wpływ na wzrost popularności tych psów miały rodziny królewskie, które ze szczególnym upodobaniem przygarniały psy niejednokrotnie uwieczniane potem na portretach.