Rodzaje uchwytów

Uchwyty ścienne

Pierwszy z rodzai uchwytów jest idealny do powieszenia monitora na ścianę. Szczerze mówiąc częściej z takimi rozwiązaniami spotykałem się w przypadku telewizorów, natomiast można to też zrobić z monitorami. Najczęściej w takim wypadku uchwyt obsługuje tylko jeden monitor, natomiast oczywiście producencie wpadli na pomysł jak zmieścić na takim uchwycie więcej monitorów ale wtedy tracimy na możliwości zmiany położenia ekranu. Ostatnie zdjęcie właśnie przedstawia takie rozwiązanie, ale jak sami widzicie możliwe jest tylko pochylanie monitora. Poprzednie rozwiązania umożliwiają skręcanie ekranu, a w przypadku Arctic W1-3D dostępna jest cała rączka służąca do modyfikowania położenia monitora. Świetne rozwiązanie, które umożliwia idealne dopasowanie monitora do własnych wymagań, oczywiście, jeśli musi to być akurat uchwyt ścienny.

Uchwyty na jeden monitor

Przejdźmy teraz do czegoś bardziej standardowego, czyli uchwytów na jeden monitor, wyłączając wszelkie ścienne. W tym wypadku każdy uchwyt jest przykręcany do biurka w celu zapewnienia maksymalnej stabilności. Niektóre z nich posiadają wbudowany hub USB, który ułatwi podłączanie pendrive czy zewnętrznych dysków. Producenci potrafią tez udostępniać dodatkowe rączki, które rozszerzają możliwości i pozwalają na montaż dodatkowego monitora. Na to też warto zwracać uwagę przy wyborze uchwytu – tańsze modele nie posiadają możliwości rozbudowy więc w przypadku dodatkowe ekranu trzeba nabyć osobny uchwyt. Kolejna rzecz, na jaką warto zwracać uwagę, to możliwości ogarnięcia kabli. Niektórzy producenci zapominają o tym i nie dodają specjalnych klamr, które na to pozwalają. Nie zmienia to wygody użytkowania ale na pewno pozytywnie wpływa na wygląd biurka. W sprzedażny są też konstrukcje, które nie wymagają dokręcania do biurka ale charakteryzują się one mniejszą stabilnością przez co są tak naprawdę gorszym wyborem. Nazywają się one podstawami stołowymi i można się na nie zdecydować jedynie, kiedy nie macie jak przykręcić uchwytu do biurka.

Uchwyty na dwa monitory

Generalnie uchwyty na dwa monitory to są te same konstrukcje co na jeden monitor ale z dodatkową rączką. Oczywiście, wielu producentów próbuje wprowadzić coś innego, jak np. widzicie na ostatnim zdjęciu, ale po co zmieniać coś co dobrze sprawdza się przy jednym monitorze? Tutaj musicie zwrócić uwagę na ciężar. Tego typu uchwyty często mają ograniczenie wagowe np. do 8 kg i nie zamontujecie na nich dwóch bardzo ciężkich ekranów. Kolejna rzecz to miejsce gdzie je stawiacie. Ze względu na tylko jedną nóżkę nacisk na biurko w danym miejscu jest większy i zastosowanie takiego uchwytu może zniszczyć biurko. Warto mieć do tego droższy i lepsze jakościowo mebel. Dotyczy to także uchwytów na trzy lub więcej monitorów.

Uchwyty na trzy monitory

W przypadku trzech monitorów można zdecydować się na jedno z dwóch rozwiązań. Firma Arctic proponuje pakiet trzech uchwytów Z1 Basic, które obsłużą do trzech monitorów i nie będą powodowały takiego nacisku na biurko. Inną opcją jest zakup jednego uchwytu, ale tutaj zdecydowanie trzeba mieć dobrej jakości biurko. Ponownie w ofercie różnych producentów dostępne są podstawki stołowe co jest alternatywną w momencie jak nie macie możliwości przymocowania uchwytu do biurka. Uchwyty na trzy monitory są dosyć szerokie co ma umożliwiać montaż dużych ekranów. Zwróćcie też na to uwagę bowiem nie zawsze uchwyt pozwala na montaż dużych monitorów – czasem są ograniczenia np. do trzech ekranów 24 cala.

Uchwyty na większą ilość monitorów

W uchwytach na większą ilość monitorów ponownie znajdziecie podstawki, które są już trochę hardkorowym rozwiązaniem oraz uchwyty mocowane do biurek. W tym wypadku nie ma zbyt dużego wyboru – na rynku znajduje się zaledwie kilka takich konstrukcji. Warto też zwrócić uwagę, że od czterech monitorów montaż możliwy jest tylko jako jeden nad drugim – jeśli z jakiegoś względu chcielibyście zamontować cztery monitory obok siebie to musicie to zrobić zakupując osobne uchwyty. W przypadku tego typu konstrukcji potężne biurko jest podstawą – jeśli macie tani mebel to na pewno ulegnie on zniszczeniu. Pamiętajcie też o nośności, żeby nie wkopać się w konstrukcję która poradzi sobie tylko z bardzo lekkimi i małymi monitorami.

Podstawka pod laptopa

Ostatnia kategoria to podstawki pod laptopa. Znalazłem ją tylko w ofercie Arctica jako dodatek do pozostałych uchwytów (dokładnie do modeli Z1-3D, Z2-3D, W1-3D). Pozwala ona na zmontowanie specjalnej podkładki do laptopa i także dostosowanie jego wysokości do warunków pracy czy do pozostałych monitorów. Jest to tak naprawdę bajer, ale w niektórych warunkach może okazać się on bardzo przydatny.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!