Reklama
aplikuj.pl

Potężne superukłady NVIDIA napędzą dwa superkomputery

Potężne superukłady NVIDIA, dwa superkomputery

NVIDIA nie dostarcza jeszcze swoich najnowszych sprzętów do zastosowań profesjonalnych (procesorów graficznych Hopper i procesorów centralnych Grace). Wiemy jednak, że te trafią przynajmniej do dwóch nowych superkomputerów i zapoczątkują wręcz nową erę na rynku profesjonalnym.

Potężne superukłady NVIDIA w superkomputerach. Szczegóły Grace i Hopper zgłębicie tutaj

NVIDIA właśnie ogłosiła, że jej Grace CPU Superchip i Grace Hopper Superchip zasilą dwa superkomputery. Pewne jest, że jednym z nich będzie całkowicie superkomputer Venado, którego przygotowuje Narodowe Laboratorium Departamentu Energii (DOE) w Los Alamos. Ten sprzęt będzie flagowcem w rękach tej jednostki badawczej i sięgnie wyłącznie po układy Grace, które zapewnią do dziesięciu „eksaflopów SI” wydajności. Z tego co wiadomo, będzie wyposażony w połączenie dwóch 144-rdzeniowych procesorów Grace Superchip oraz pojedynczego CPU + GPU Hopper w postaci Grace Hopper Superchip.

Czytaj też: Call of Duty wraca na Steam? Na serwerach Valve grafika z Modern Warfare 2!

Drugim superkomputerem, który sięgnie po układy Grace będzie Alps. Ten należy już do Szwajcarskiego Narodowego Centrum Obliczeniowego i już od dawna działa, dlatego tym razem w grę wejdzie jego aktualizacja, która obejmie Grace CPU w szafach HPE Cray EX. Ten superkomputer już działa jako maszyna ogólnego przeznaczenia dla społeczności badawczej, a po ulepszeniu zapewni aż 20 eksaflopów SI. Trudno się temu dziwić, bo NVIDIA twierdzi dumnie, że procesor Grace będzie najszybszym procesorem na rynku, gdy zostanie wprowadzony na rynek na początku 2023 roku.