Reklama
aplikuj.pl

Jak powstał ten potrójny krater na Marsie?

astronomia

Powierzchnia Marsa pokryta jest co najmniej 43 000 kraterów uderzeniowych większych niż 5 kilometrów. Co ciekawe, niektóre obszary tej planety doświadczyły większej liczby uderzeń od innych.

Na tamtejszej równinie, zwanej Noachis Terra, astronomowie zauważyli potrójny krater uderzeniowy składający się z trzech nakładających się na siebie basenów. Na tę chwilę trudno jest ocenić czy do jego powstania przyczyniła się jedna kolizja czy może było ich więcej. Badacze twierdzą, że obiekt z kosmosu mógł rozbić się na trzy fragmenty przed uderzeniem w Marsa.

Czytaj też: Burze na Marsie wyrzucają z niego wodę. To tak mogło wyginąć tamtejsze życie
Czytaj też: Życie na Marsie? Może istnieć w podobnych warunkach, co na Ziemi
Czytaj też: Dlaczego Mars jest czerwony?

Podwójne i potrójne kratery uderzeniowe są niezwykłe, ale nie niespotykane. Od czasu do czasu udaje się znaleźć takowe na Marsie, a nawet na Ziemi, chociaż nie wszystkie są ukształtowane w ten sam sposób. W 2015 r. astronomowie zauważyli podobny potrójny krater w Elysium Planitia w pobliżu równika Czerwonej Planety. Zespół badawczy przypuszczał wówczas, że mógł to być efekt uderzenia asteroidy, która rozpadła się w atmosferze. Druga opcja zakładała udział asteroidy krążącej wokół większego obiektu w układzie podwójnym.

Nie wiadomo, czy potrójny krater na Marsie powstał przez jedno czy trzy osobne uderzenia

Co ciekawe, jeśli do powstania potrójnego krateru doprowadziło jedno, a nie trzy osobne uderzenia, to zapewnia to zaskakująco dużo informacji nt. marsjańskiej atmosfery sprzed miliardów lat. Oznaczałoby to bowiem, że obiekt rozpadł się przed uderzeniem w powierzchnię – tym samym atmosfera Marsa była znacznie trudniejsza do pokonania niż obecnie. Można się więc domyślać, iż znacznie lepiej zatrzymywała „uciekającą” wodę.

Czytaj też: Podróż na Marsa mogłaby trwać o połowę krócej. Wszystko dzięki nowemu napędowi
Czytaj też: Mars już miliardy lat temu posiadał wodę? Tak sugeruje saharyjski meteoryt
Czytaj też: Rzućcie okiem na zdjęcie ukazujące marsjańskie wydmy