Reklama
aplikuj.pl

Podróż na Marsa mogłaby trwać o połowę krócej. Wszystko dzięki nowemu napędowi

Firma Ultra Safe Nuclear Technologies przesłała NASA projekt napędu jądrowego, który mógłby zapewnić dotarcie na Marsa w ciągu zaledwie trzech miesięcy.

Tzw. układy NTP wykorzystują rozszczepianie jądrowe i są bardziej wydajne od obecnie wykorzystywanych rakiet. Michael Eades, główny inżynier wspomnianego przedsiębiorstwa, wydał oświadczenie, w którym uznał zaproponowane rozwiązanie za wyjątkowo niezawodne. Siła ciągu jest w tym przypadku nawet dwukrotnie większa niż zapewniana przez napędy rakietowe.

Czytaj też: SpaceX chce otoczyć Marsa Starlinkami. W jakim celu?
Czytaj też: Rzućcie okiem na zdjęcie ukazujące marsjańskie wydmy
Czytaj też: Mars będzie dziś rekordowo bliski i jasny. Po raz pierwszy od 17 lat

Z kolei były administrator NASA Daniel Goldin stwierdził, że nadszedł czas, aby „dorosnąć” i zacząć wykorzystywać energię jądrową w ekspansji kosmosu. Z kolei sama agencja porównała taki napęd do… elektrycznego, ale w warunkach kosmicznych. Jest bowiem tańszy, zużywa mniej paliwa, a zapewnia większy ciąg.

Napęd jądrowy mógłby znacząco ułatwić lot na Marsa

W porównaniu z powszechnie stosowanymi rakietami, nowe rozwiązanie zmniejsza ilość potrzebnego paliwa o nawet 90%. Przypominamy, że na rynku działają również inne firmy dążące do wylądowania na Marsie. SpaceX chce podbić Czerwoną Planetę w ciągu czterech najbliższych lat.

Czytaj też: Jeśli na Marsie jest życie, to ten instrument je znajdzie
Czytaj też: Na Marsie odkryto jeszcze więcej wody. Czy istnieje tam życie?
Czytaj też: Ten materiał może posłużyć do budowy marsjańskich kolonii

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News