Nowe badanie pokazuje, w jaki sposób nasz mózg zapamiętuje i zapomina różne rzeczy. Okazuje się, że do tego pierwszego wymagane jest mniej siły niż do tej drugiej czynności.
Każdy z nas ma wspomnienia, które wolałby zapomnieć. W szczególności dotyczy to traumatycznych wydarzeń, które zmieniają nas i całe nasze życie. Zapomnienie ich czasami nie jest w ogóle możliwe.
Wcześniejsze badania koncentrowały się na regionach mózgu, które odpowiadają za kontrolę oraz pamięć długoterminową. Nowe badania przyjęło inne podejście i sprawdziło korę skroniową, która związana jest z przetwarzaniem informacji zmysłowych i percepcyjnych.
Czytaj też: Elektryczna synchronizacja regionów mózgu pomaga w leczeniu depresji
Podczas badania uczestnikom pokazano serię obrazów, które mieli zapamiętać albo zapomnieć. Podczas tego badania ich mózgi były obserwowane za pomocą fMRI. Następnie dane zostały zinterpretowane dzięki algorytmom uczenia maszynowego.
Zespół odkrył, że osoby poproszone o zapomnienie wykazywały zwiększony poziom aktywności w korze skroniowej – większy od osób, które miały zapamiętać obraz. Potwierdza to więc, że łatwiej jest nam zapamiętać różne rzeczy niż je zapomnieć.
Badania pokazało też, że o niektórych rzeczach łatwiej jest zapomnieć. W badaniu dotyczyło to obrazów z twarzami. Mozę to wynikać z faktu, że takie obrazy przekazują też emocje, ale wymaga to dokładniejszego zbadania.
Czytaj też: Palenie w czasie ciąży podwaja ryzyko nagłej niespodziewanej śmierci niemowląt
Źródło: Newatlas