Stawonogi z rzędu radiodonta występowały w oceanach naszej planety ponad 500 milionów lat temu. Były też jednymi z pierwszych zwierząt, które pojawiły się na Ziemi.
Badania przeprowadzone przez Johna Patersona, które opisano na łamach Science Advances, wykazują szereg nietypowych cech, charakterystycznych dla tych nietypowych i przerażających organizmów.
Czytaj też: Na Syberii znaleziono prehistoryczny cios mamuta. Zawiera bardzo nietypowe elementy
Czytaj też: Konsekwencje wyginięcia morskiej megafauny mogą być katastrofalne. Co wiemy na ten temat?
Czytaj też: W głębinach oceanu odkryto nowy gatunek. Wygląda jak kosmita
Przedstawiciele rzędu radiodonta posiadali bowiem świetny wzrok, umożliwiający funkcjonowanie w ciemnych, morskich głębinach. Opisanie ich aparycji stanowi jednocześnie nie lada wyzwanie, ponieważ opisywane zwierzęta wyglądały niczym połączenie kilku różnych gatunków.
Ten potwór morski łączył w sobie kilka cech ułatwiających polowanie
W oczy rzuca się przede wszystkim para podłużnych, zakończonych ostrzami kończyn, Schwytane ofiary trafiały z kolei do okrągłych i wypełnionych zębami otworów gębowych. Poza wspomnianymi oczami, które były przystosowane do funkcjonowania w ciemności, radiodonty poruszały się za pomocą odnóży przypominających coś pomiędzy płetwami i mackami.
Czytaj też: Czym były cztery niedawno odkryte prehistoryczne gady?
Czytaj też: Ten morski stwór był prawdziwym gigantem. Zabił go ostatni posiłek
Czytaj też: Prehistoryczny ptak miał 3,5 m wysokości i ważył pół tony
Naukowcy sądzą, że obecność tych drapieżników najprawdopodobniej doprowadziła do rozpoczęcia swego rodzaju „wyścigu zbrojeń” – zarówno wśród potencjalnych ofiar, jak i innych drapieżników. Bez nich mogłaby nie pojawić się ogromna różnorodność wśród występujących obecnie stawonogów, m.in. owadów, pająków czy skorupiaków.