WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Powiązanie pomiędzy strukturą a funkcją białek

Białka odpowiadają za niemal wszystkie operacje komórkowe w żywych organizmach. Naukowcy byli w stanie poznać ich struktury i funkcje, jednakże nie zawsze można było znaleźć powiązanie pomiędzy tymi dwoma właściwościami.

Aby to sprawdzić badacze stworzyli strukturę zawierającą białka pochodzące z organizmu żyjących na przestrzenie 3,8 miliarda lat. Dane wzięli z zapisów geologicznych. Jednakże potrzebowali oni sposobu, na połączenie struktury z jej funkcją. Przyjrzeli się więc genetyce setek organizmów. Jeden z naukowców mówi:

Okazuje się, że istnieją małe fragmenty w naszych genach, która są bardzo konserwatywne w czasie. I nie chodzi tylko o ludzki genom. Kiedy patrzymy na wyższe organizmy, takie jak rośliny, grzyby, zwierzęta, ale równie dobrze bakterie czy wirusy, te same małe fragmenty są zawsze obecne.

Naukowcy odkryli, że te małe segmenty genowe mówią białkom aby produkowały one beta zakręty. Kiedy beta zakręty łączą się to tworzą się wtedy miejsca aktywne, które nadają białkom funkcje. Na przykład hemoglobina, białko przenoszące tlen we krwi, ma dwa zakręty, które tworzą miejsce aktywne wiążące tlen.

Co ciekawe okazuje się, że pętle były wielokrotnie wykorzystywane do tworzenia nowych funkcji i ten proces trwa od początku życia. Jeden z ważniejszych aspektów pracy odnosi się także do rzeczywistego powiązania pomiędzy strukturą a funkcją zakrętu. Naukowcy odkryli, że ten łącznik charakteryzuje się nieprzewidzianymi właściwościami rozwijającymi się w czasie. Nazwane to zostało hierarchicznością modułowości.

Źródło: http://phys.org/