Skąd wzięło się powiedzenie Roger That, czyli “odbiór”?

powiedzenie Roger That, czyli "odbiór", Roger That

Słyszymy to w filmach, grach, serialach i to nie tylko w tych wojennych. Czy zastanawialiście się, skąd wzięło się powiedzenie Roger That?

Angielski odbiór, czyli powiedzenie Roger That

Chociaż w języku polskim mamy na Roger That intuicyjny odpowiednik w postaci po prostu odbiór/przyjąłem, to za oryginałem czai się znacznie ciekawsza historia. To szeroko rozpowszechniony termin potwierdzający odbiór uzyskanych informacji, czy to między kierowcami ciężarówek korzystających z radia CB, dziećmi bawiącymi się walkie-talkie, a przede wszystkim na froncie. Skąd jednak powiedzenie Roger That się “wzięło”?

Czytaj też: Powstaje niegdyś zakazany zabójczy pocisk hipersoniczny OpFires
Czytaj też: Samolot M-346 Bielik. Tym trenują nasi piloci
Czytaj też: Test działających wspólnie bomb USA zakończony fiaskiem

Jak podaje Popular Mechanics, część Roger pochodzi z alfabetu fonetycznego używanego przez personel wojskowy i lotniczy w czasie II wojny światowej. Wtedy to bowiem używanie dwukierunkowych radiotelefonów stało się główną formą komunikacji, a operatorzy potrzebowali możliwie najprostszych i najbardziej przejrzystych sposobów zapisywania słów bez miejsca na błędną interpretację.

Przed nowym standardem w 1957 roku, wersja alfabetu fonetycznego NATO (Alpha, Bravo, Charlie itp.) uznawała literę „R” jako Roger, a nie Romeo, jak teraz. Jak jednak wskazuje wpis na blogu Jakuba Mariana, Roger sięga nawet czasów alfabetu Morse’a, kiedy wysyłanie długich wiadomości mogło być uciążliwe, a posługiwanie się pojedynczymi, znaczącymi literami, stanowiło świetną alternatywę.

Czytaj też: Rosja pełną parą. Były kapitan oskarżony o kradzież śrub niszczyciela
Czytaj też: Gogle noktowizyjne niczym okulary. Tego chce DARPA
Czytaj też:
 Wielka Brytania sięgnie po czołg Eurotank?

Wysłanie litery “R” oznaczało wtedy potwierdzenie odbioru, ale kiedy pojawiło się dwukierunkowe radio, litera zastąpiła słowo “Roger”.