Reklama
aplikuj.pl

Powstał pierwszy wygenerowany komputerowo genom

Genom, syntetyczny genom, sztuczny genom, sztuczny organizm, syntetyczny organizm

Naukowcy z ETH Zurich stworzyli pierwszy wygenerowany w pełni komputerowo genom żywego organizmu. Został on nazwany Caulobacter ethensis-2.0 i został zbudowany poprzez oczyszczenie i uproszczenie pierwszej wersji bakterii. Póki co istnieje on jako duża cząsteczka DNA, ale naukowcy mówią, że jest to ogromny krok w celu stworzenia całkowicie syntetycznego życia.

Ponad dziesięć lat temu zespół kierowany przez Craiga Ventera stworzył pierwszą syntetyczną bakterię. Była to cyfrowa kopia genomu Mycoplasma mycoides, która została wszczepiona do komórek biorcy. Okazało się, że organizm żyje i jest w stanie się nawet replikować.

Czytaj też: Pewna kobieta urodziła dwa razy z jedynie miesięczną przerwą

Nowa badanie opiera się na wcześniejszych pracach, ale idzie o krok dalej. Naukowcy wzięli genom Caulobacter ethensis, który posiada 4000 genów. Większość z nich to śmieciowe DNA i jedynie 680 jest niezbędnych do życia. Z minimalnego genomu zespół wyciął jeszcze wbudowane nadmiary. W wielu przypadkach aminokwasy mogą dawać ten sam efekt w różnych kombinacjach, co także zostało zoptymalizowane.

W pierwszych testach okazało się, że około 580 z 680 genów jest w pełni funkcjonalnych. Jest to badanie prowadzące do powstania pierwszych w pełni syntetycznych organizmów, które zostaną zaprogramowane do konkretnych celów. Może to być np. produkcja leków czy witamin. Naukowcy chcą teraz opracować wersję 3.0 bakterii przy wykorzystaniu jeszcze lepszych algorytmów.

Czytaj też: Drukowany 3D materiał pomoże w leczeniu urazów kości

Źródło: Newatlas