WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Powstał plecak, który zmieni swojego użytkownika w niewolnika

Yamen Saraiji z Keio University Graduate School of Media Design zademonstrował właśnie specjalny plecak z kończynami, który może być sterowany za pomocą innej osoby wykorzystującej w tym celu VR.

Urządzenie waży ok. 9,5 kg i posiada dwa ramiona, z czego każde z nich ma siedem połączeń przegubowych. Dostępne są także kamery pokazujące co widzi osoba nosząca plecak. Urządzenie kontrolowane jest za pomocą Oculusa Rift oraz dwóch kontrolerów. Jedna osoba ubiera więc plecak a druga go kontroluje. Co ciekawe, mechaniczne ręce można zastąpić pasami owijanymi wokół nadgarstków i tym samym mieć jeszcze lepszą kontrolę nad ruchami drugiej osobny. Urządzenie posiada także wbudowany komputer, który wysyła dane pomiędzy osobą noszącą je a kontrolującą. Osoba kontrolująca widzi wszystko za pomocą wspomnianej kamery, w kiedy zmienia położenie głowy to także analogicznie przesuwa się ramię z kamerą. Pewnie interesuje Was, po co komu takie urządzenie? Może być ono przydatne do nauki obsługi różnych maszyn, przy spacerach kosmicznych czy podczas rehabilitacji.

Aktualnie Yamen wraz z studentami szuka osoby, która byłaby w stanie sfinansować wprowadzenie na rynek takiego urządzenia. Póki co dostępny jest tylko prototyp, który pokazywany jest w celu zdobycia odpowiednich pieniędzy.

 

Źródło: https://www.techspot.com/