WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Powstała antykoncepcyjna biżuteria

Środki antykoncepcyjne są skuteczne jedynie wtedy, kiedy pamięta się o ich zażywaniu. W celu ominięcia tej konieczności naukowcy z Georgia Tech opracowali plastry antykoncepcyjne, które można przymocować do biżuterii.

Plastry są dostępne na rynku od dziesięcioleci, ale ich stosowanie wymaga dosyć rygorystycznego zdejmowania i wymieniania. Naukowcy doszli do wniosku, że można je przykleić do biżuterii i tym samym sprawić, że będą one wygodniejsze dla kobiet.

Nowo opracowane plastry posiadają lewonorgestrel, czyli lek antykoncepcyjny. Jest to zaaplikowany do plastra, który z jednej strony ma klej a z drugiej przymocowuje się do skóry. Następnie można do przykleić do biżuterii, która wchodzi w kontakt ze skórą – np. zegarka czy kolczyka.

Czytaj też: Co się dzieje w mózgu podczas halucynacji?

antykoncepcyjna biżuteria, antykoncepcja, plastry antykoncepcyjne, biżuteria,

W celu przetestowania naukowcy przykleili plastry o wielkości 1 cm^2 do kolczyków i dali je do uszu świń oraz do szczurów. Zwierzęta nosiły je przeze 16 godzin a następnie zdjęły na 8. Okazało się, że w tym czasie poziom leku we krwi był znacznie wyższy niż poziomy u ludzi. Nawet po 8h odpoczynku poziom był na tyle wysoki, żeby antykoncepcja działała.

Naukowcy chcą teraz rozpowszechnić je u kobiet i zobaczyć, czy będą chciały one z nich korzystać. Taki sposób antykoncepcji wydaje się skuteczny oraz elegancki.

Czytaj też: Muzyczny projekt Biblioteki Niebezpiecznych Myśli obiera na celownik cenzurę

Źródło: Newatlas