Reklama
aplikuj.pl

Powstała całkowicie nowa forma złota

W ekstremalnych warunkach złoto przestawia atomy i tworzy nieznaną wcześniej strukturę. A kiedy ciśnienie zostanie ustawione na poziomie odpowiadającym temu, które występuje wewnątrz Ziemi, złoto staje się jeszcze dziwniejsze. 

Za pomocą lasera wysokoenergetycznego badacze podgrzali złoto do ekstremalnych temperatur i sprężyli je do ciśnień tak wysokich, jak te występujące w centrum Ziemi. Dokładniej rzecz biorąc, najpierw umieścili kawałek plastiku obok kawałka złota, a następnie wystrzelili przez niego wiązkę lasera. W efekcie nastąpiła swego rodzaju eksplozja, która wysłała plastik w jednym kierunku, a falę uderzeniową – w przeciwnym.

Czytaj też: Ten grzyb jest świetnym poszukiwaczem złota

Ta fala uderzyła w złoto, powodując jego niezwykle szybkie ściskanie i nagrzewanie się w ciągu nanosekund. Następnie badacze  potraktowali złoto promieniami rentgenowskimi i wykryli, gdzie się odbiły, aby ustalić strukturę pierwiastka. Złoto zwykle tworzy krystaliczną strukturę, którą naukowcy nazywają fcc.

Co ciekawe, większość eksperymentów przeprowadzanych z użyciem złota polegała na powolnym ściskaniu go w temperaturze pokojowej. Ale kiedy autorzy eksperymentu szybko skompresowali je w wysokich temperaturach, powstało coś, co nazywa się bcc.  Ta bardziej otwarta struktura „zapakowuje” atomy w mniej wydajny sposób, przez co jest rzadziej spotykana. Odkrycie, że złoto może tworzyć tę nową strukturę, może zmienić sposób, w jaki naukowcy wykorzystują opisywany pierwiastek w eksperymentach wysokociśnieniowych.

[Źródło: livescience.com; grafika: Lawrence Livermore National Laboratory]

Czytaj też: Naukowcy potrafią uzyskać miedź o właściwościach złota