Reklama
aplikuj.pl

Pożary mogą łagodzić zmiany klimatu poprzez chwytanie dwutlenku węgla

Węgiel drzewny powstający podczas pożarów może uwięzić węgiel na setki lat, a tym samym pomóc złagodzić zmiany klimatu. Dyskusja na ten temat rozgorzała ze względu na trwające w Arktyce, potężne pożary. Z nowych badań wyłania się jednak istotna rola węgla drzewnego w kompensowaniu emisji dwutlenku węgla z pożarów. Zespół badawczy twierdzi, że węgiel ten może skutecznie wychwycić znaczną ilość węgla na długie lata. 

Czytaj też: Wiadomo, które pioruny najczęściej prowadzą do wystąpienia pożarów

W ciągu roku pożary na całym świecie obejmują obszar równoważny wielkości Indii i emitują do atmosfery więcej dwutlenku węgla niż łącznie globalny transport drogowy, kolejowy, morski i lotniczy. Gdy roślinność na spalonych obszarach odradza się, wychwytuje CO2 z atmosfery poprzez fotosyntezę. Jest to część normalnego cyklu, który może potrwać mniej niż rok na użytkach zielonych a nawet dziesięciolecia w przypadku lasów. W skrajnych przypadkach, takich jak arktyczne lub tropikalne torfowiska, cykl może potrwać stulecia. Wygląda jednak na to, że pożary mają również pewne zalety, a jedną z nich jest powstawanie tzw. pirogenicznego węgla, który pochłania węgiel z CO2. Wyniki badań pokazują, że globalnie produkcja pirogenicznego węgla jest równoważna 12 procentom emisji dwutlenku węgla z pożarów.

Ocieplenie klimatu może prowadzić do ogólnego wzrostu emisji CO2 z pożarów, ale także do wzrostu pirogenicznego magazynowania węgla. Jego potężne pokłady mogłyby znajdować się w glebie, jeziorach i oceanach.

[Źródło: phys.org]

Czytaj też: Arktyka jest ogarnięta pożarami, co pokazują zdjęcia satelitarne