WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Poznaliśmy taktowanie 64-rdzeniowego procesora AMD EPYC

Podczas prezentacji architektury Zen 2 i towarzyszącemu jej 7 nm procesowi technologicznemu (więcej o niej przeczytacie tutaj) AMD posłużyło się możliwie najlepszym przykładem, jakim była istna serwerowa bestia, czyli przedstawiciel drugiej generacji procesorów EPYC o nazwie kodowej „Rome”. A tak się składa, że właśnie dziś poznaliśmy nic innego, jak taktowanie 64-rdzeniowego procesora AMD EPYC.

Wprawdzie nie dowiedzieliśmy się o tym bezpośrednio od firmy, bo źródłem tych doniesień jest superkomputer Hawk. To właśnie na jego pokładzie znajdą się te 64-rdzeniowe procesory, które mogą pochwalić się zegarem 2,35 GHz… nie wiadomo jednak, czy jest to ten bazowy, czy podbity w trybie boost. Warto jednak rzucić okiem na poprzednią generację procesorów EPYC. Bazowe taktowanie tamtejszego EPYC 7601 wynosi 2,2 GHz, ale na wszystkich rdzeniach może wskoczyć nawet na 2,7 GHz (3,2 GHz przy obciążeniu jednego). Jednak ten procesor posiada dwukrotnie mniejszą ilość rdzeni… ale bazuje na 14 nm procesie technologicznym.

Poznaliśmy taktowanie 64-rdzeniowego procesora AMD EPYC

Nie mamy więc pewności, czy nowa architektura i przejście na 7 nm jest aż tak owocne. Spójrzmy bowiem prawdzie w oczy – podstawowe taktowanie rzędu 2,35 GHz i tak robi wrażenie w 64-rdzeniowej konfiguracji, a ewentualne skoki na np. 3 GHz byłyby wręcz fenomenem. Nie zmienia to jednak faktu, że AMD już odwaliło kawał świetnej roboty, podkopując pozycję Intela na serwerowym rynku. Ten chwyta się już zupełnie niespodziewanych rozwiązań, jakimi jest np. pójście w wielomodułowe procesory.

Z pewnością powinniście rzucić okiem na ten wpis: Architektura Zen 2 została oficjalnie zaprezentowana

Źródło: Wccftech