WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Praca Banksy’ego dokonała autodestrukcji

Praca Banksy’ego dokonała autodestrukcji

Banksy lubi zaskakiwać. Nie wiadomo nawet czy to w rzeczywistości jedna osoba czy też zorganizowana grupa. Pewny jest natomiast fakt, że artysta po raz kolejny wzbudził niemałe zainteresowanie. Tym razem oczy wszystkich zainteresowanych tym człowiekiem zwróciły się ku domowi aukcyjnemu Sotheby’s. 

Położona w Londynie placówka stała się niedawno areną działań dla wszelkiej maści kolekcjonerów. Jednym z przedmiotów wystawionych na aukcji była kopia słynnego obraz pt. dziewczynka z balonikiem. Słynny rysunek trafił na płótno i został oprawiony w ramę. W piątek wieczorem doszło do ostatecznej transakcji. Kupiec zgodził się zapłacić za przedmiot aż 1,4 mln dolarów.

Wkrótce po tym, jak młot prowadzącego aukcję uderzył po raz ostatni, doszło do niespodziewanego zwrotu akcji. Okazało się, że rama obrazu pełni jednocześnie rolę niszczarki. Dziewczynka z balonikiem w kilka chwil zmieniła się w stertę skrawków. Możemy jedynie gdybać czy taki happening czy wyraz sprzeciwu Banksy’ego wobec materializmu. Co ciekawe, kupiec wcale nie zraził się faktem, że po kilku minutach jego nabytek został pocięty na kawałki. Jego zdaniem wydarzenie może mieć wymierny wpływ na wartość obrazu. Może się więc okazać, że cena 1,4 mln dolarów  była dość promocyjna.

[Źródło: esquire.com; grafika: Banksy]