Reklama
aplikuj.pl

WHO podało nad iloma szczepionkami na koronawirusa trwają prace

Liczba osób zakażonych nowym koronawirusem (oraz ofiar śmiertelnych) wzrasta lawinowo na całym świecie. Nic więc dziwnego, że prace nad szczepionką przeciwko SARS-CoV-2 są niezwykle zintensyfikowane.

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że obecnie trwają prace nad co najmniej dwudziestoma różnymi szczepionkami. Część z nich jest już nawet testowana na pierwszych ochotnikach bądź wkrótce znajdzie się na tym etapie. Niestety, przyjdzie nam trochę poczekać, zanim ewentualna szczepionka trafi do powszechnego obiegu.

Niemały wkład w prace nad szczepionką na SARS-CoV-2 mają naukowcy, którzy wcześniej prowadzili badania poświęcone MERS oraz SARS. I choć w przypadku tamtych koronawirusów nie udało się stworzyć skutecznego środka, to teraz zaangażowanie specjalistów jest znacznie większe. Na terenie Stanów Zjednoczonych rozpoczęły się testy, które obejmują 45 kobiet i mężczyzn z grupy wiekowej 18-55 lat.

Czytaj też: Na czym polega odporność stadna – pomysł, o którym w kontekście pandemii mówią władze UK?

Nawet jeśli rezultaty okażą się zadowalające, to konieczne będą dalsze badania poświęcone ewentualnym skutkom ubocznym wynikającym ze stoosowania szczepionki. Łącznie „formalności” mogą potrwać nawet 18 miesięcy.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News