Na łamach Scientific Reports ukazały się zaskakujące wyniki badań poświęconych skutkom palenia papierosów. Te mogą objawiać się nawet po kilku pokoleniach.
Naukowcy doszli do wniosku, że prawnuczki mężczyzn, którzy palili papierosy w okresie dojrzewania są bardziej narażone na zwiększone odkładanie się tkanki tłuszczowej. Mimo trzech pokoleń dzielących te osoby możliwe jest tak zauważalne oddziaływanie pradziadków na prawnuczki. Pokazuje to również, jak niektóre czynniki środowiskowe mogą wpływać na całe rodziny, wliczając w to członków, którzy przyjdą na świat dopiero za kilkadziesiąt lat.
Czytaj też: Nowa Zelandia banuje papierosy. Osoby urodzone w 2008 r. lub później nigdy nie kupią tytoniu legalnie
Na czele zespołu badawczego zajmującego się tą sprawą stanął Jean Golding z Uniwersytetu w Bristolu. Początki prowadzonych badań sięgają 2014 roku, kiedy to naukowcy analizowali dane dotyczące dzieci urodzonych w latach 90. ubiegłego wieku.
W ten sposób naukowcy doszli do wniosku, że synowie ojców, którzy zaczęli palić przed ukończeniem 11. roku życia, częściej przekraczali dopuszczalny wskaźnik masy ciała w okresie dojrzewania. Obwód ich talii oraz procentowy udział tłuszczu w masie ciała również były u nich wyższe. Kilka lat później autorzy badań powrócili do swoich analiz i odkryli, że wpływ palenia papierosów jest znacznie bardziej międzypokoleniowy niż mogłoby się pierwotnie wydawać.
Zdaniem autorów prawnuczki mężczyzn palących w młodości papierosy częściej mają problemy z nadwagą
Wykazaliśmy, że jeśli dziadek ze strony ojca zaczął palić przed okresem dojrzewania [poniżej 13 roku życia], w porównaniu z późniejszym okresem dzieciństwa (13-16 lat), jego wnuczki, ale nie wnuki, wykazywały nadmiar masy tłuszczowej w dwóch grupach wiekowych [17 i 24 lata]
wyjaśniają autorzy
Czytaj też: Przeszczepili nerki od genetycznie zmodyfikowanej świni. Ich biorca doświadczył wcześniej śmierci mózgowej
Jak dodają naukowcy, podobny efekt można zaobserwować nawet wtedy, gdy kolejne pokolenia nie palą regularnie w wieku poniżej 13 lat. Świadczy to o długotrwałym efekcie, widocznym na przestrzeni co najmniej czterech pokoleń. Oczywiście istnieje możliwość, że jest to przypadkowa korelacja, a autorzy doszukują się takich powiązań na siłę. Z tego względu konieczne będzie przeprowadzenie dodatkowych badań w tej sprawie.