WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Moto

Premiera Huayra BC Roadster od Pagani

Pagani wreszcie ogłosiło rynkową premierę swojego Huayra BC Roadster, który i tak rozszedł się w nakładzie 40 planowanych sztuk za 3,085 miliona euro w kilka minut, więc nawet jeśli chciałeś go kupić, to musisz poczekać na aukcję z drugiej ręki. 

Czytaj też: Koncept Bugatti Aérolithe z 1935 roku przywrócony do życia

Jak możecie się spodziewać Huayra BC Roadster, to klasa i sportowy sznyt sam w sobie, który podczas jazdy mierzwi kierowcy i jednemu pasażerowi włosy, jeśli przed szaleństwem zapomną o rozłożeniu dachu. Jednak 3 miliony euro, to ciągle kupa kasy. Skąd więc wzięła się cena Huayra BC Roadster? Oczywiście pomijając ekskluzywność oraz limitowany nakład produkcyjny.

Za cenę zdecydowanie może odpowiadać nowy silnik od AMG. To 6-litrowa bestia z dwunastoma cylindrami (V12), 36 zaworami i dwoma turbosprężarkami o mocy 791 koni mechanicznych i momencie obrotowym rzędu 1050 Nm. Zaprzęgnięto go do 7-biegowej automatycznej manualnej skrzyni biegów Xtrac, co oznacza tyle, że kierowca zmienia bieg za pomocą łopatek lub drążka. Nie zabrakło też elektromechanicznego mechanizmu różnicowego.

Nadwozie Huayra BC Roadster buduje zupełnie nowe tworzywo kompozytowe opracowane przez Pagani, które cechuje się wyższą sztywnością z zachowaniem wysokiej wytrzymałości i lekkości. Samochód doczekał się również ogromnego nakładu prac w kwestii aerodynamiki oraz zawieszenia. Wszystko po to, aby wywierać dodatkowy docisk rzędu 500 kilogramów przy prędkości 280 km/h.

Czytaj też: Inspirowany cyberpunkiem pickup Tesli jeszcze w 2019 roku

Źródło: New Atlas