Reklama
aplikuj.pl

Próbki wirusa księgosuszu zostały zniszczone by zapobiec przyszłym wybuchom epidemii

wirus księgosuszu, epidemia wirus księgosuszu, choroba wirus księgosuszu, bydło wirus księgosuszu, zniszczenie wirus księgosuszu, próbki wirus księgosuszu

Instytut Pirbrighta ujawnił, że zniszczył pozostałe zapasy wirusa księgosuszu. Zostało to przeprowadzone w ramach programu WHO, który ma zapobiec przyszłym wybuchom epidemii choroby.

Wirusa księgosuszu jest dosyć mało znany większości osób. Inna jego nazwa to dżuma bydlęca. Choroba nie atakuje ludzi, ale uderza w bydło. Powoduje on okropną, pełną cierpienia śmierć i zabił już miliony zwierząt na całym świecie. Skutkowało to głodem i załamaniem gospodarczym danego kraju.

Czytaj też: Naukowcy hodują kości na żebrach owiec – przydają się przy operacjach szczęki

Kampanie likwidacyjne skupiające się na chorobie rozpoczęły więc na początku XX wieku i udało się ją praktycznie wyeliminować. W 2011 roku wirusa księgosuszu uznano za wytępionego, ale w 40 laboratoriach w 36 krajach ciągle trzymano jego próbki.

Aby zapobiec przypadkowemu wyciekowi, naukowcy zdecydowali się na ich zniszczenie. Wszystkie próbki trafiły do wspomnianego Instytutu, uzyskano pełną sekwencję DNA wirusa i następnie zniszczono wszystkie próbki.

W ten sposób dane można wykorzystać do stworzenia szczepionki, ale nie ma już ryzyka wybuchu epidemii poprzez wyciek z laboratorium.

Czytaj też: „Przetwarzany” przez nas plastik jest bardzo niekorzystny dla środowiska

Źródło: Newatlas