Reklama
aplikuj.pl

Próbki z asteroid lecą na Ziemię. To historyczny moment

kosmos

Sonda OSIRIS-REx zebrała niedawno fragmenty skał tworzących asteroidę Bennu. Nie jest to jednak jedyne przedsięwzięcie tego typu. Innym zajmuje się japońska JAXA, która – w ramach misji Hayabusa2 – obrała sobie za cel Ryugu.

Rok po opuszczeniu Ryugu, japońska sonda zbliża się do Ziemi i jest gotowa na dostarczenie cennego ładunku. Hayabusa2 ma dokonać kontrolowanego zrzutu próbek 6 grudnia. Lądowanie miałoby się odbyć na terenie australijskiego miasta Woomera.

Próbki z asteroid Ryugu i Bennu mogą dostarczyć kluczowych informacji nt. naszej planety

Podobnie jak w przypadku OSIRIS-REx, celem misji było zbadanie wybranej asteroidy, a następnie zebranie pokrywających ją skał. Sonda najpierw ostrzelała powierzchnię tego kosmicznego obiektu, by potem pochwycić ok. 100 mg materiału i udać się w kierunku naszej planety.

Czytaj też: Asteroida, która wybiła dinozaury pomogła przetrwać innym formom życia
Czytaj też: W pobliżu Ziemi przeleciała asteroida. Nikt nie wiedział, że się pojawi
Czytaj też: Asteroida Apophis może uderzyć w Ziemię. Naukowcy szukają rozwiązania problemu

Nie jest może wielka ilość, ale nawet 100 mg powinno wystarczyć do przeprowadzenia kompleksowych badań. Tym bardziej, że mowa o asteroidzie pozostającej w ciągłym ruchu, która może zawierać wiele informacji, m.in. na temat powstania Układu Słonecznego czy pojawienia się życia na Ziemi.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News