Reklama
aplikuj.pl

Asteroida, która wybiła dinozaury pomogła przetrwać innym formom życia

kosmos

Okoliczności powstania życia na Ziemi nie są jasne, podobnie z resztą jak jego przetrwania w trudnych warunkach, jakie pojawiały się co pewien czas. Jedno z takich zjawisk miało miejsce niemal 66 mln lat temu.

Przeprowadzone niedawno badanie dostarcza dowodów na to, że w kraterze Chicxulub – powstałym po uderzeniu w Ziemię ogromnej asteroidy – znajdowała się ogromna podziemna sieć kominów hydrotermalnych. To właśnie one mogły stanowić schronienie dla mikrobiologicznego życia.

Czytaj też: Dinozaury nie wyginęły przez asteroidę? Pojawiły się nowe dowody
Czytaj też: Dinozaur żył na niewłaściwym kontynencie. Paleontolodzy próbują rozwiązać zagadkę
Czytaj też: Pierwsze latające dinozaury stanowiły przykład nieudanej ewolucji

Uderzenia kosmicznych obiektów niejednokrotnie kształtowały ziemski klimat, a w konsekwencji – występujące w nim formy życia. Kiedy asteroida sprzed 65,5 mln lat wywołała poważne zmiany, to w ich wyniku z powierzchni naszej planety zniknęły m.in. dinozaury. Paradoksalnie, pod powierzchnią powstały warunki, w których mogły przetrwać niektóre mikroorganizmy.

Asteroida, po której pozostałość stanowi krater Chicxulub, uderzyła ponad 65 mln lat temu

Zespół badawczy skupił się na analizie pyłu i skał znalezionych w obrębie krateru Chicxulub. Naukowcy natrafili na niewielkich rozmiarów kulki pirytu, nazywane framboidami. Ich średnica wynosi zaledwie 10 milionowych części metra, a próbki pochodzą z głębokości ok. 1,3 km.

Czytaj też: 12-latek odkrył szkielet dinozaura. To niezwykle rzadki okaz
Czytaj też: Dinozaury jednak żyły w wodzie? Ten gatunek był prawdziwym rzecznym potworem
Czytaj też: Dinozaury wyginęły po uderzeniu asteroidy, ale ptaki przetrwały. Jak to możliwe?

Piryt jest siarczkiem żelaza, dlatego zawiera izotopy siarki. Wykazały one, że framboidy powstawały w związku z aktywnością mikroorganizmów, które stanowiły część ekosystemu dostosowanego do rozgrzanego, mineralnego płynu przepływającego przez podziemny ekosystem. Ten powstał wkrótce po uderzeniu asteroidy na terenie dzisiejszej Zatoki Meksykańskiej.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News