WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Asteroida, która wybiła dinozaury pomogła przetrwać innym formom życia

Asteroida, która wybiła dinozaury pomogła przetrwać innym formom życia

Okoliczności powstania życia na Ziemi nie są jasne, podobnie z resztą jak jego przetrwania w trudnych warunkach, jakie pojawiały się co pewien czas. Jedno z takich zjawisk miało miejsce niemal 66 mln lat temu.

Przeprowadzone niedawno badanie dostarcza dowodów na to, że w kraterze Chicxulub – powstałym po uderzeniu w Ziemię ogromnej asteroidy – znajdowała się ogromna podziemna sieć kominów hydrotermalnych. To właśnie one mogły stanowić schronienie dla mikrobiologicznego życia.

Czytaj też: Dinozaury nie wyginęły przez asteroidę? Pojawiły się nowe dowody
Czytaj też: Dinozaur żył na niewłaściwym kontynencie. Paleontolodzy próbują rozwiązać zagadkę
Czytaj też: Pierwsze latające dinozaury stanowiły przykład nieudanej ewolucji

Uderzenia kosmicznych obiektów niejednokrotnie kształtowały ziemski klimat, a w konsekwencji – występujące w nim formy życia. Kiedy asteroida sprzed 65,5 mln lat wywołała poważne zmiany, to w ich wyniku z powierzchni naszej planety zniknęły m.in. dinozaury. Paradoksalnie, pod powierzchnią powstały warunki, w których mogły przetrwać niektóre mikroorganizmy.

Asteroida, po której pozostałość stanowi krater Chicxulub, uderzyła ponad 65 mln lat temu

Zespół badawczy skupił się na analizie pyłu i skał znalezionych w obrębie krateru Chicxulub. Naukowcy natrafili na niewielkich rozmiarów kulki pirytu, nazywane framboidami. Ich średnica wynosi zaledwie 10 milionowych części metra, a próbki pochodzą z głębokości ok. 1,3 km.

Czytaj też: 12-latek odkrył szkielet dinozaura. To niezwykle rzadki okaz
Czytaj też: Dinozaury jednak żyły w wodzie? Ten gatunek był prawdziwym rzecznym potworem
Czytaj też: Dinozaury wyginęły po uderzeniu asteroidy, ale ptaki przetrwały. Jak to możliwe?

Piryt jest siarczkiem żelaza, dlatego zawiera izotopy siarki. Wykazały one, że framboidy powstawały w związku z aktywnością mikroorganizmów, które stanowiły część ekosystemu dostosowanego do rozgrzanego, mineralnego płynu przepływającego przez podziemny ekosystem. Ten powstał wkrótce po uderzeniu asteroidy na terenie dzisiejszej Zatoki Meksykańskiej.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News