Reklama
aplikuj.pl

Problem plastiku rozwiązany nowym rewolucyjnym enzymem. Zamiast setek lat wystarczy doba

Problem plastiku, nowy enzym

Plastik z jednego z najważniejszych wynalazków w historii ludzkości stał się ogromnym problemem, z którego nie mamy zamiaru rezygnować. Dlatego właśnie potrzebujemy sposobów radzenia sobie z tymi zanieczyszczeniami, a tak się składa, że dostajemy je regularnie od naukowców wszelakiej maści. Nowy enzym opracowany na University of Texas ma możliwość sprawienia, że problem plastiku przejdzie do przeszłości.

Enzymy rozkładające tworzywa sztuczna są obiecujące i ciągle rozwijane. Problem plastiku w przyszłości powinien być… przeszłością

Pomysł wykorzystania enzymów w walce z plastikiem nie jest nowy, ale każdego roku jest ulepszany i zbliża się do wykorzystania w praktyce, co do tej pory było ograniczane przez problemy, które właśnie zostały rozwiązane.

Tym razem naukowcy University of Texas z pomocą uczenia maszynowego stworzyli enzym, który rozkłada niektóre formy plastiku w ciągu zaledwie 24 godzin, a jego wysoka stabilność sprawia, że nadaje się do zastosowania na szeroką skalę. Do tej pory zastosowanie tej technologii było ograniczone przez niezdolność do dobrego funkcjonowania w niskich temperaturach i różnych zakresach pH, brak skuteczności w bezpośrednim zwalczaniu nieprzetworzonych odpadów plastikowych oraz wolne tempo reakcji.

Nowy enzym rozwiązuje te problemy, będąc w stanie rozkładać tworzywa PET w temperaturach od 30 do 50°C i przy różnych poziomach pH. W ciągu tygodnia był on w stanie niemal całkowicie rozłożyć 51 różnych nieprzetworzonych produktów PET, a w niektórych eksperymentach rozkładał tworzywa sztuczne w ciągu zaledwie 24 godzin.

Czytaj też: Pierwsze na świecie pływające miasto. Obecnie dzieło OCEANIX w Korei Południowej to prototyp

Teraz twórcy tego enzymu twierdzą, że może posłużyć do opracowania mobilnej, taniej i skutecznej w przemysłowej skali techniki do stosowania na skalę przemysłową. Zgłosili patent na tę technologię i mają nadzieję, że zostanie ona wykorzystana na wysypiskach śmieci i w zanieczyszczonych obszarach.