Naukowcy z MIT opracowali procesor SI, czyli ten przeznaczony do radzenia sobie z obliczeniami sztucznej inteligencji, który jest o tyle wyjątkowy, że posiada możliwość rekonfiguracji (via Nature Electronics). Ta z kolei ma zarówno zapewnić procesorowi długowieczność, jak i uniwersalność, czyli w praktyce ograniczyć odpady elektroniczne.
Naukowcy opracowali procesor SI niczym LEGO, który może być dowolnie rekonfigurowany
Główną różnicą między dziełem zespołu z MIT a tradycyjnymi układami jest sposób przesyłania sygnałów. Zamiast bazowania na konwencjonalnym okablowaniu stałym, projekt sięgnął po komunikację optyczną, co pozwala na łatwą wymianę poszczególnych warstw i dowolne ich układanie. Nie bez powodu więc specjaliści porównują ten projekt do układu przypominającego klocki LEGO.
Czytaj też: Jest tylko jeden tak zaawansowany tunel aerodynamiczny w USA. Naukowcy MIT mają do niego dostęp
W obecnej wersji zaprojektowany przez specjalistów układ scalony mierzy ~4 mm2 i zawiera trzy warstwy odpowiedzialne za rozpoznawanie obrazów. Każda a nich zawiera czujnik obrazu, warstwę komunikacji optycznej i sztuczny układ synaps do rozpoznawania litery M, I lub T. W przyszłości chcą jednak rozbudować system o inne sygnały sensoryczne.