WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Procesory Ryzen 5000U z dwoma, a nie jedną architekturą?

Wygląda na to, że AMD postanowiło raz na zawsze zakończyć zabawę w klarowną ofertę, bo gdy procesory Ryzen 5000 zadebiutują, nawet nie będziemy mieć pewności co do ich architektury.

Już 8 października wszystko stanie się jasne podczas oficjalnej premiery, ale co zrobilibyśmy bez plotek? Według tych najnowszych firma AMD zastosuje dwie architektury w swojej nowej generacji procesorów serii Ryzen 5000U. Mowa dokładnie o AMD Cezanne, który byłby oferowany tylko w ramach niektórych SKU, podczas gdy pozostałe procesory opierałyby się na Lucienne, czyli odświeżonej architekturze Renoir.

Wchodząc w szczegóły, Lucienne będzie architekturą opracowaną wyłącznie z myślą o układach APU dla Google. Miałby jednak tę samą liczbę rdzeni co architektura Renoir, czyli Zen 2. Wiadomość, że Lucienne jest odświeżeniem Renoira ma sens, ponieważ kryptonim odnosi się do nieślubnej córki Pierre-Auguste Renoira.

Wygląda więc na to, że seria Ryzen 5000U doczeka się procesorów na bazie architektury Zen 2 (Lucienne) oraz najnowszej Zen 3 (Cezanne). Według plotek mają być one oferowane naprzemiennie, a więc Ryzen 7 5800U będzie bazował na Zen 3, a 5700U na Zen2.

Czytaj też: W sieci pojawiły się informacje o AMD Ryzen 7 5700U

Zapowiada się więc niezły sajgon, jako że będziemy zmuszeni walczyć również z serią Ryzen 4000, którą AMD ponoć „przeskoczyło” na rynku procesorów APU.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News