Jednym z podstawowych problemów dotyczących naszego naturalnego satelity jest brak występującego na nim tlenu w formie gazowej. Z tego powodu konieczne jest znalezienie sposobu na jego produkcję, a nowe urządzenie może na to pozwolić.
Naukowcy z ESTEC opracowali instrument, który jest w stanie wykorzystać tzw. regolit, aby wydobywać z niego życiodajny pierwiastek. Tlen istnieje bowiem na Księżycu, ale znajduje się w minerałach. Aby go uzyskać, badacze postanowili wspomóc się techniką zakładającą dodanie pyłu księżycowego do miski zawierającej roztopioną sól chlorku wapnia, którą uprzednio rozgrzano do temperatury 950 stopni Celsjusza.
Sól pełni rolę elektrolitu, a prąd doprowadzony do mieszaniny powoduje wydobywanie tlenu. Sam regolit pozostaje nienaruszony, bowiem w takiej temperaturze nie podlega on topnieniu. Z kolei tlen gromadzi się w anodzie, skąd można go bezpośrednio odbierać.
Co ciekawe, wydobywanie tlenu może nie być jedynym zastosowaniem regolitu, ponieważ naukowcy sądzą, że mógłby on być użyteczny jako materiał budowlany. W przeszłości mówiło się również o wykorzystywaniu wody w postaci lodu znajdującego się na dość sporych połaciach Księżyca.