WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

SI od Google poprawia wydajność prognoz pogody „na teraz”

Jednym z największych wyzwań dla systemów opartych sztucznej inteligencji jest przewidywanie pogody. Ale Google twierdzi, że nowe oprogramowanie robi ogromne postępy w zakresie dokładności przewidywań.

Chodzi o prognozy dotyczące najbliższej jednej lub dwóch godzin. Choć krótkie spojrzenie przez okno mogłoby wydawać się wystarczające, to wiedza o tym, kiedy dokładnie zacznie bądź przestanie padać, może być niezwykle przydatna w planowaniu pewnych wydarzeń czy prowadzeniu gospodarki rolnej.

Google zastosowała techniki głębokiego uczenia się, wzorowane na sieciach neuronowych w ludzkim mózgu, do produkcji ulepszonych prognoz dla małych obszarów. Nowy system jest znaczącym krokiem naprzód w stosunku do istniejących modeli. Może on tworzyć dokładne prognozy na przestrzeni minut, a nie godzin, co jest o wiele bardziej przydatne.

Nowatorskie prognozy od Google okazały się dokładniejsze niż trzy istniejące techniki prognozowania, z którymi były porównywane. Obrazy radarowe są zestawiane i analizowane za pomocą tzw. CNN – tych samych sieci warstwowych, które służą do rozpoznawania obiektów na obrazach i interpretacji mowy. Są one szczególnie wydajne w osiąganiu szybkich wyników z wysokim poziomem dokładności, o ile mają wystarczającą ilość danych do analizy.

ŹRÓDŁO: newatlas.com