W komunikacie prasowym norweskiej firmy Ulstein możemy przeczytać o koncepcyjnym statku z reaktorem na bazie stopionych soli torowych (MSR – Molten Salt Reactor). Według producenta jego dzieło w postaci statku Thor w przyszłości może zacząć być wykorzystywane w rejsach bezemisyjnych i szeregu innych zastosowaniach w przemyśle oceanicznym.
Statek Thor z MSR ma zrewolucjonizować przemysł morski swoim reaktorem na bazie stopionych soli torowych
Ta koncepcja wyróżnia się przede wszystkim reaktorem na bazie stopionych soli torowych, czyli rodzajem reaktora, w którym do produkcji energii elektrycznej wykorzystuje się naturalnie występujący metal o niskiej radioaktywności. W praktyce stosowany tam tor jest najczęściej rozpuszczany w stopionej soli, a w wyniku reakcji łańcuchowej następuje podgrzanie soli do wytworzenia pary, która jest następnie wykorzystywana do napędzania turbin i produkcji energii elektrycznej bez żadnych emisji.
Reaktory MSR są wykorzystywane do produkcji energii elektrycznej na lądzie, ale do tej pory nie stosowano ich na morzu. Dlatego właśnie firma Ulstein zaskarbiła sobie tyle uwagi po tym, jak zaprojektowała statek koncepcyjny Thor, który ma posłużyć jako wzór do uczynienia przyszłych statków elektrycznych samowystarczalnymi.
Czytaj też: Oto innowacyjny bezemisyjny dron z napędem jonowym Silent Ventus
Obecnie projekt Thor wskazuje, że statek może występować w wielu wersjach przeznaczonych do różnych zastosować, co jednoznacznie wskazuje, że najważniejszy w tym projekcie jest rodzaj napędu, a nie to, do czego ten napęd trafi.