WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Promieniowanie gamma z czarnej dziury może odwracać czas

Gdy gwiazda zapada się w czarną dziurę, to wysyła ona gwiezdny sygnał w postaci ultra jasnych błysków gamma. Naukowcy odkryli na ich temat fascynującą rzecz – wydaje się, że mogą one cofać czas.

Badanie zostało opublikowane w The Astrophysical Journal. Naukowcy odkryli, że rozbłyski gamma są odwracane w czasie co oznacza, że fala jest wysyłana w jedną stronę a następnie ponownie wysyłana w odwrotnej kolejności. Badacze nie mają pojęcia co powoduje, to odwrócone w czasie sygnały promieniowania gamma. Fizyka wokół czarnych dziur jest tak dziwna, że niczego nie można wykluczyć. Dokładniej rzecz biorą naukowcy skupili się na najjaśniejszym impulsie promieniowania gamma. Zauważyli oni trzy wyraźne szczyty, które są swoimi odbiciami w lustrze – wcześniejsze impulsy pojawiały się na następnych. Działa to tak jakby włączyć najpierw światło A, potem B, na końcu C a następnie zawsze wyłączano je w kolejności C,B,A.

Sam kształt i natura tych pulsów jest bardziej skomplikowana niż równania matematyczne, więc ciężko jest zrozumieć ich naturę. Co więcej Fala z potrójnym szczytem może być fizycznie nierealna, dlatego teoria z lustrem wydaje się być najbardziej prawdopodobna.

Włókna emitujące promieniowanie UV zadziałają w służbie medycyny

Źródło: https://www.livescience.com/