Reklama
aplikuj.pl

Włókna emitujące promieniowanie UV zadziałają w służbie medycyny

Nie każda innowacja w medycynie musi się tyczyć tak spektakularnych osiągnięć, jak np. leczenie raka czy przywracanie sparaliżowanym władzy w nogach. Tak właśnie jest w przypadku nowo opracowanego materiału, który przy pomocy promieniowania ultrafioletowego pomoże ludziom cierpiącym na infekcje układu moczowego.

Chodzi o problemy wywołane stosowaniem cewników. Są one wprowadzone do ciał pacjentów przez naturalne otwory w skórze. Miejsca te stają się łatwym siedliskiem dla bakterii, które doprowadzają do infekcji. W usuwaniu tych mikroorganizmów świetnie radzi sobie światło ultrafioletowe. Problem w tym, że razem z bakteriami promieniowanie atakuje też skórę czy oczy.

Dzięki badaczom z Uniwersytetu Columbia udało się wyselekcjonować wąskie spektrum promieniowania UVC, które nie przynosi negatywnych skutków ubocznych. Nie jest więc szkodliwe dla skóry i oczu, ale bezproblemowo usuwa niepożądane bakterie. Wcześniej ten sam zespół naukowców przeprowadził eksperyment polegający na potraktowaniu gronkowca złocistego opornego na metycylinę promieniami UVC. Światło przepuszczone przez cienkie elastyczne włókna światłowodowe uśmierciły bakterię.

Badacze odpowiedzialni za projekt skupiają się teraz na zwiększeniu mobilności sprzętu oraz obniżeniu kosztów jego produkcji. Po przetestowaniu na zwierzętach rozwiązanie może zostać wykorzystane w pomaganiu ludziom cierpiącym na infekcje wywołane przez cewniki i inne przedmioty, które trudno utrzymać w sterylnym stanie.

[Źródło: newatlas.com; grafika: Columbia University]