WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Prosty zabieg może doprowadzić do skuteczniejszego leczenia wzroku

Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem jest główną przyczyną utraty wzroku i powoduje, że pole widzenia jest zamazane lub całkowicie zaciemnione. Niektóre metody mogą być nieskuteczne lub powodować niepożądane efekty uboczne. Pojawił się jednak nowy sposób leczenia.

Jinglin Huang sugeruje, że winne może być nieefektywne mieszanie płynów wstrzykiwanych do oczu. Zwyrodnienie plamki żółtej zazwyczaj zaczyna się, kiedy plamka – centralna część siatkówki, odpowiedzialna za przesyłanie informacji o skupionym świetle do mózgu w celu stworzenia szczegółowego obrazu – staje się coraz cieńsza. Lekka forma tej przypadłości jest bardzo powszechna i nie da się jej wyleczyć, ale może ostatecznie przekształcić się w bardziej zaawansowaną, co może wywołać utratę wzroku. Wstrzyknięcie do oka leków może pomóc w radzeniu sobie z tym zaburzeniem.

Huang twierdzi, że termicznie indukowane mieszanie w komorze ciała szklistego może sprzyjać przepływowi krwi, co przekłada się na lepsze dostarczanie leku. W ten sposób więcej leku może dotrzeć do tkanki docelowej. Aby zastosować termicznie indukowaną technikę mieszania, nie są potrzebne żadne zmiany w procedurze wstrzykiwania. Dodatkowy etap podgrzewania po wstrzyknięciu to wszystko, co jest konieczne.

ŹRÓDŁO: phys.org