Reklama
aplikuj.pl

Prosty zabieg umożliwi efektywne wydobywanie metanu z wiecznej zmarzliny

Naukowcy zaproponowali wydobycie metanu poprzez wtłaczanie spalin do obszarów wiecznej zmarzliny. Ponieważ spaliny zawierają dwutlenek węgla, nowa technologia przyczyni się również do redukcji tego gazu cieplarnianego w atmosferze.


Rosyjska Arktyka aktywnie rozwija się dzięki eksploatacji niedawno odkrytych pól naftowych i gazowych. Jednak działania w tym regionie stoją przed licznymi wyzwaniami związanymi z geologią. Jednym z najpoważniejszych problemów jest tworzenie się hydratów gazowych w zamarzniętej masie skalnej. Hydraty gazowe to lodopodobne struktury krystaliczne tworzone przez wodę i cząsteczki gazu. Ich nagromadzenie utrudnia rozwój pól naftowych i gazowych oraz powoduje spontaniczną emisję metanu do atmosfery.

Naukowcy opracowali unikalną metodę pozyskiwania metanu z wiecznej zmarzliny poprzez wtryskiwanie gazów powstających podczas spalania paliwa. Głównymi źródłami spalin są gazy z elektrowni węglowych i zakładów metalurgicznych oraz innych obiektów przemysłowych.

Zespół badawczy opracował optymalne warunki wtryskiwania i określił wpływ spalin na efektywność odzyskiwania metanu. Należy podkreślić, że spaliny zawierają znaczne ilości dwutlenku węgla, które również zostanie uwięziony pod powierzchnią ziemi. Dwutlenek węgla tworzy hydrat zastępujący oryginalny hydrat metanu. Pozbywając się metanu, zmniejszamy więc także ilość dwutlenku węgla, który przyczynia się do występowania efektu cieplarnianego.