Proteus to nazwa nowego materiału, jakiego udało się opracować naukowcom z brytyjskiego Durham University i niemieckiego Fraunhofer Institutei. Ponoć jest ewenementem na skalę światową.
Zespoły twierdzą, że opracowali pierwszy na świecie sztucznie wyprodukowany (stworzony przez człowieka) materiał, którego nie da się przeciąć, dzięki czemu może zostać wykorzystany do produkcji niezniszczalnych zabezpieczeń. Jest też niezwykle lekki, bo cechuje go zaledwie 15-procentowa gęstość stali.
Materiał Proteus wykorzystuje kulki ceramiczne ułożone w komórkowej strukturze aluminiowej, przez co podczas próby jego przecięcia wywołuje tak wielkie wibracje, że te tępią każde ostrze. Inspiracja? I tym razem prosto z natury, ponieważ Proteus wykorzystuje komórkową budowę grejpfruta i twardych aragonitowych skorup mięczaków (via New Atlas).
Wszelkie ostrza, czy szlifierki mogą wprawdzie przeciąć zewnętrzną warstwę materiału, ale kiedy tylko dotrą do ceramicznych kuleczek, tępią się w mgnieniu oka. Opiłki ceramiczne zbierają się dodatkowo w strukturze materiału, jeszcze bardziej go wzmacniając.
Materiał jest równie skuteczny w walce z wysokociśnieniowymi przecinarkami wodnymi ponieważ kulisty kształt kawałków ceramiki ma tendencję do rozszerzania strumienia wody, co znacznie go spowalnia, więc i niweluje prędkość cięcia.
Czytaj też: Ikoniczny skuter Moto Guzzi Galletto w nowoczesnym wydaniu
Oprócz blokad rowerowych i lekkich osłon dla ludzi, Proteus może trafić również na rynek wyposażenia ochronnego dla pracowników. Obecnie materiał czeka na opatentowanie, a zespół badawczy szuka ewentualności współpracy z producentami, aby wprowadzić go na rynek.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News