Nowa proteza ramienia jest pierwszą na świcie, która jest podłączona bezpośrednio do kości, nerwów i mięśni pacjenta. Została ona wszczepiona do szwedzkiego pacjenta w 2013 roku, jednakże badania na jej temat zostały opublikowane dopiero teraz.
Max Ortiz Catalan, główny autor pracy, mówi:
Głównym celem pracy jest umożliwienie pacjentowi wyjścia poza laboratorium i podejmowania wyzwań w świecie rzeczywistym.
Pacjent ma także możliwość doznania wrażeń dotykowych poprzez protezę. Została ona związana z ciałem dzięki procesowi zwanemu osteointegracją. Technika ta została także opracowana w Szwecji.
Ramię pacjenta zostało amputowane ponad 10 lat temu. Kolejne protezy były sterowane poprzez elektrody umieszczone na skórze. Wyczuwały one sygnały nerwowe i przekładały je na konkretne ruchy. Jednakże to dla pacjenta było za mało. W styczniu chirurdzy dokonali wszczepienia systemów nerwowo-mięśniowych (elektrody będące w kontakcie zarówno z nerwami jak i z mięśniami) w celu bezpośredniego podłączenia ciała do protezy.
Sztuczne ramię jest bezpośrednio przymocowane do szkieletu- zapewnia to stabilność mechaniczną. Ludzki, biologiczny system kontroli pozwala na sterowanie nią za pomocą elektrod nerwowo-mięśniowych. Tworzy to ścisły związek pomiędzy ciałem a protezą.
Pacjent pracuje jako kierowca ciężarówki i dzięki nowemu projektowi jest w stanie sobie poradzić z każdym wyzwaniem. Do dzisiaj, żaden pacjent nie miał tak zaawansowanej protezy, która jest w stanie dostarczyć takie ilości informacji. Jest to przełom w tej dziedzinie, który pozwoli osobom bez kończyn na znakomite funkcjonowanie w świecie rzeczywistym.
Źródło: http://www.sciencealert.com.au/, zdjęcie: Chalmers University of Technology