Prototyp Gears of War 3 na PlayStation 3 udostępniony w sieci

gears of war 3, playstation 3

Gearsy kojarzone są z marką Xbox. W przeszłości deweloperzy testowali jednak port Gears of War 3 na PlayStation 3.

Gears of War 3 na PlayStation 3

Seria Gears, znana dawniej jako Gears of War, bawi nas od 2006 roku. To właśnie wtedy, 7 listopada na konsoli Xbox 360 pojawiła się nowa marka, która z miejsca zdobyła serca graczy. Trzecioosobowa strzelanina od Epic Games przez lata otrzymała masę odsłon i oprócz głównych części marki otrzymaliśmy również takie twory jak:

  • polskie Gears of War Judgment od People Can Fly
  • Gears POP! będące mobilną strategią, która jednak nie zdobyła tylu fanów, aby dzisiaj jeszcze działać
  • Gears 5 Hivebusters, które jest spin-offem od The Coalition, które przejęło markę od czwartej części
  • Gears Tactics od Splash Damage, będące grą w stylu serii XCOM

Nie można również zapominać o np. Gears of War Ultimate Edition, które jest odświeżoną, pierwszą odsłoną gry od The Coalition.

Jak widać – marka stale się rozwija, a przeróżni deweloperzy przygotowują tytuły, sprawiające, że o Gears stale się słyszy. W tych wszystkich wersjach gier była jednak jeszcze jedna, nietypowa. Dziesięć lat temu wyciekł niedziałający build Gears of War 3, które przygotowywane było do uruchomienia na PlayStation 3. Dlaczego taka wersja gry była w produkcji? Pierwotnie miał to być test silnika gry, choć nie wiadomo, czy Microsoft lub Epic planowali kiedyś rozszerzyć zakres platform, na które miały wychodzić Gearsy.

Czytaj też: Ratchet and Clank Rift Apart z opcjami dla osób z niepełnosprawnościami, ale skorzysta każdy!

Haker PixelButts wszedł w posiadanie plików gry i jakiś czas temu udało mu się uruchomić grę na PlayStation 3. Musieliśmy czekać prawie dekadę, aby komuś udało się włączyć tytuł na konsoli Sony.

Build Gears of War 3 datowany jest na 19 maja 2011 i w związku z rocznicą serii, haker udostępnił kod źródłowy gry w sieci. Naprawione pliki, które da się już włączyć, wrzucone zostały do internetowego archiwum archive.org.

Autor naprawionych plików gry zaznacza jednak, że builda Gears of War 3 nie da się włączyć na zwykłym PlayStation 3! Jak zatem uruchomić grę? Będziemy musieli zdobyć wersję deweloperską konsoli Sony, czyli tzw. devkit. Dopiero taka wersja konsoli, pozwoli uruchomić grę. Dlaczego tak się dzieje? PixelButts informuje, że problemem jest to, iż devkit PS3 posiada więcej pamięci RAM, której po prostu brakuje na dostępnych, kiedyś w sklepach PlayStation 3.

Możliwe, że w przyszłości pojawi się alternatywne rozwiązanie włączenia Gears of War 3 w wersji PS3. Gracze stale rozwijają emulator konsoli nazwany RPCS3, który z niektórymi grami z siódmej generacji konsol radzi sobie już doskonale. Niestety, w przypadku Gears of War 3 poprzez emulator RPCS3, produkcja włączy się tylko do ekranu tytułowego i nic więcej nie zrobimy. Społeczność zebrana wokół emulatora jest jednak na tyle duża, że można spodziewać się szybkiego rozpoczęcia prac nad poprawkami aplikacji, tak aby radziła sobie ona z niezwykłą wersją gry Epic Games.

Można łatwiej

Zamiast jednak czekać na zakończenie prac nad emulatorem czy szukać drogich wersji deweloperskich PlayStation 3… lepiej jest już po prostu kupić Xbox One lub Xbox Series S i Xbox Series X. Każda z tych konsol uruchamia klasyczne, oryginalne Gears of War 3, a sama gra dostępna jest w ramach abonamentu Xbox Game Pass. Sam dopiero niedawno nadrobiłem wszystkie główne odsłony serii na XSX i polecam grę z całego serca. Nawet dziś daje radę!

Czytaj też: Nowe gry PlayStation na Steam. Tymczasem Microsoft podkrada tytuły

Oczywiście takie rozwiązanie w postaci grania na Xboxie, to nie to samo co obcowanie z czymś tak mało znanym, jak edycja gry na PlayStation 3. Mówimy tutaj o czymś, o czym być może gracze mieliby się nigdy nie dowiedzieć. Ciekawe ile tego typu projektów powstało na całym świecie i nigdy się o nich nie dowiedzieliśmy? W końcu dopiero od niedawna wiemy, że deweloperzy Dishonored pracowali kiedyś nad serią Half-Life! Może zatem gdzieś tam, w zakurzonych magazynach np. Sony leży płyta z Uncharted na Xboxa…