Reklama
aplikuj.pl

Przeciwstawne kciuki w erze dinozaurów? Poznajcie „małpodaktyla”

paleontologia

Artykuł opublikowany na łamach Current Biology sugeruje, że zwierzęta z gatunku Kunpengopterus antipollicatus, określane żartobliwie „małpodaktylami” stanowią najstarszy przykład występowania przeciwstawnych kciuków.

Małpodaktyle żyły na Ziemi około 160 milionów lat temu i były przedstawicielami pterozaurów. Rozpiętość ich skrzydeł wynosiła około 85 centymetrów, choć z perspektywy nauki to nie wymiary są w tym przypadku najważniejsze, lecz obecność przeciwstawnych kciuków.

Czytaj też: Asteroida, która zabiła dinozaury mogła mieć zaskakujący wpływ na naszą planetę

Tego typu elementy budowy były bardzo rzadkie wśród wymarłych gadów. Co ciekawe, do potwierdzenia swojego odkrycia naukowcy wykorzystali mikrotomografię komputerową. Owa technika skanowania wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie do tworzenia obrazu np. skamieliny.

„Małpodaktyle” posiadały przeciwstawne kciuki i zamieszkiwały Ziemię ok. 160 mln lat temu

Autorzy badania sądzą, że przeciwstawny kciuk pojawił się u przedstawicieli gatunku Kunpengopterus antipollicatus w formie adaptacji do życia na drzewach. Eksperci postawili tę hipotezę po porównaniu cech anatomicznych opisywanego gatunku z cechami innych pterozaurów występujących na podobnych obszarach.