Reklama
aplikuj.pl

Teleskop Hubble’a dokonał przełomu w poszukiwaniu życia pozaziemskiego

Kosmiczny teleskop Hubble’a wykorzystał całkowite zaćmienie księżyca do przeprowadzenia obserwacji, które w przyszłości mogłyby pomóc w poszukiwaniu życia na innych planetach.

Teleskop użył bowiem naszego naturalnego satelity w formie swego rodzaju lustra, które odbijało światło przechodzące przez ziemską atmosferę. Analizując długości fal nadlatującego światła i odbijającego się od powierzchni Księżyca, naukowcy byli w stanie wykryć obecność ozonu w atmosferze Ziemi.

Oczywiście już wcześniej wiedzieliśmy, iż w obrębie naszej planety występuje ozon, ale celem eksperymentu było sprawdzenie możliwości dość wiekowego już kosmicznego teleskopu Hubble’a. Możemy sobie jedynie wyobrazić, jak wielkie możliwości będą mieli jego następcy, którzy już wkrótce powinni trafić na orbitę.

Czytaj też: Najodważniejsze misje na Marsa w historii ludzkości

Ponieważ skład ziemskiej atmosfery jest związany m.in. z obecnością roślinności, przyszłe obserwacje egzoplanet mogą ujawnić podobne zjawiska na odległych egzoplanetach. Jeśli chcemy znaleźć życie poza Układem Słonecznym, opisywana technika może okazać się najlepszym na to sposobem. Dzięki niemu uda się zawęzić grono potencjalnych „kandydatów”.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News