WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Przeprogramowane komórki macierzyste pomogą w w walce z chorobą Parkinsona

Azja to w dużej mierze przodownik w badaniach na ludziach. Lekarze z Japonii zaczną wszczepiać ludziom komórki nerwowe wytworzone z „przeprogramowanych” komórek macierzystych.

Lekarze wykorzystali do tego indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste (iPS), które to rozwijają się z „przeprogramowanych” komórek tkanki ciała w ten sposób, aby powróciły one do stanu zarodkowego i w ten sposób mogły się one przekształcić w inny typ komórek. W ten sposób naukowcy stworzyli prekursory neuronów zawierające neuroprzekaźnik dopaminę, która ulega degradacji u osób z Parkinsonem. To właśnie ich 5 milionów zostanie wstrzyknięte do mózgu chorych pacjentów, którzy następnie będą obserwowani przez dwa lata.

Badania wstępnie zostały przeprowadzone na małpach, gdzie prekursory neuronów różnicowały się w neurony produkujące dopaminę i w ten sposób możliwa była walka z Parkinsonem. Komórki iPS są coraz częściej wykorzystywane, w tym badane na ludziach. Jest bardzo możliwe, że to właśnie one są przyszłością w walce z wieloma chorobami.

Źródło: https://www.nature.com/