WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Przeprowadzono rekonstrukcję twarzy Szkota sprzed 600 lat

Archeolodzy zrekonstruowali twarz łysiejącego mężczyzny w średnim wieku, cierpiącego na problemy z plecami i ciężką chorobę zębów. Zmarł ponad 600 lat temu i został pochowany w Aberdeen w Szkocji.

Wykorzystując technologię rekonstrukcji twarzy, naukowcy stworzyli cyfrowy model, który dawał pogląd na twarz człowieka zwanego SK125. Efektem pracy jest odtworzona twarz 46-letniego mężczyzny, z niebieskimi oczami, które są ustawione blisko siebie. W jego szczęce brakuje wielu zębów. Z kolei stan czaszki wskazuje na lata poważnych problemów z zębami i dziąsłami, które doprowadziły do ich utraty zębów, przewlekłego ropnia i ubytków.

Szczątki SK125, wraz z 59 innymi kompletnymi szkieletami, znaleziono podczas prac wykopaliskowych w 2015 roku. Objęty badaniami budynek został zbudowany w 1885 roku na miejscu klasztoru i kościoła, powstałych w XIII wieku i zniszczonych w 1560 roku.

SK125 został wybrany do rekonstrukcji, ponieważ był jednym ze szkieletów w pojedynczym grobie z dobrze zachowaną czaszką. Poza problemami z zębami i szczęką, mężczyzna wykazywał oznaki choroby zwyrodnieniowej stawów w środkowej i dolnej części pleców. Miał od 159 do 166 centymetrów wzrostu, co było w tym okresie wartością poniżej średniej.

Większość odkrytych szkieletów należała do osób dorosłych, w wieku od 18 do 46 lat, a wiele z nich wykazywało objawy choroby zębów. Teraz naukowcy będą używać datowania radiowęglowego w celu określenia dokładniejszego zakresu dat w przypadku niektórych szczątków.