WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Przepuszczalny beton zapobiegnie zalaniu „betonowej dżungli”

O ile w prawdziwej dżungli woda woda w dużych ilościach może zostać wchłonięta przez roślinność i glebę, to w „betonowej dżungli” spływa po nieprzepuszczalnych powierzchniach i tworząc rwące potoki zalewa ulice, szybko przepełniając kanalizację. Jednak co gdyby beton mógł przepuszczać wodę wprost do znajdującej się pod nim gleby?

Takie rozwiązanie postanowiła stworzyć firma Tarmac, jeden z największych producentów materiałów budowlanych w Wielkiej Brytanii. Stworzony przez nich beton Topmix Permeable można normalnie wykorzystywać jako nawierzchnię, natomiast woda nie spływa po nim, za to przesącza się na wylot. W zależności od wersji, w tempie od 150 do 1000 litrów na godzinę na metr kwadratowy.

Niezwykłe właściwości materiał zawdzięcza dużej liczbie pustych przestrzeni, wynoszącej od 20 do 35%. Taki przepuszczalny beton można wykorzystać również jako uzupełnienie systemu kanalizacji deszczowej, budując z niego na przykład chodniki, których wnętrzem woda będzie mogła spływać.

Inną możliwością zastosowania jest odprowadzanie brudnej wody wylewającej się na podłogę w zakładzie przemysłowym. Wystarczy przepuszczalny beton położyć na nieprzepuszczalnym i już mamy w pełni funkcjonalny drenaż, po którym chodzi się jednak jak po normalnej posadzce.

Co ważne, materiał wciąż jest przepuszczalny dla wody po zabrudzeniu – wystarczy 5% niezatkanych przestrzeni. Jedyną chyba wadą wadą tego rozwiązania jest jego ograniczona przydatność w naszym klimacie. Jeżeli woda nie wsiąknie w zmarznięte podłoże, tylko pozostanie w strukturze betonu, zamarzając może go uszkodzić.

https://www.youtube.com/watch?v=-iJP7DFt6AU

[źródło: techinsider.io, tarmac.com; grafika: tarmac.com]