WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Pojawiły się kolejne przesłanki dotyczące istnienia życia na Marsie

Naukowcy zaangażowani w misję łazika Curiosity coraz śmielej mówią o tym, że w przeszłości na Czerwonej Planecie mogło występować życie. Nowe przesłanki na ten temat wiążą się z badaniami poświęconymi marsjańskim jeziorom.

Odczyty zostały zebrane w obszarze krateru Gale’a, który ma średnicę ok. 150 kilometrów. To właśnie tam wylądował w 2012 roku łazik Curiosity. Krater ten powstał najprawdopodobniej na skutek uderzenia meteorytu, a dziś jest pustym zagłębieniem w powierzchni Marsa. W przeszłości jednak mógł on być sporym zbiornikiem wodnym.

Dane przesłane na Ziemię sugerują, że woda w kraterze była słona i miała pH przyjazne dla form życia, jakie znamy. Biorąc pod uwagę to, jak mógł w przeszłości wyglądać marsjański klimat, perspektywa występowania tam życia nie wydaje się kompletnie oderwana od rzeczywistości. Wszystko to podsyca fakt, że znaleziono nawet cząsteczki organiczne, które mogą być produktami procesów biologicznych.

I choć nadal wiele z tych informacji jest tylko domysłami, to powodują one, że z wypiekami na twarzy czeka się na nadchodzące misje. Wystarczy wspomnieć choćby o Mars 2020, która ma się rozpocząć na przestrzeni najbliższych miesięcy.