Reklama
aplikuj.pl

Powstało przezroczyste drewno, które już wkrótce może zagościć w Waszych domach

Na łamach Science of The Total Environment ukazała się publikacja, której tematem jest przezroczyste drewno. Za sprawą jego odnawialnych i biodegradowalnych właściwości ma ono zmniejszyć wpływ na środowisko.

Przezroczyste drewno miałoby być ekologicznym substytutem szkła lub plastiku używanego do produkcji szyb samochodowych, opakowań i urządzeń biomedycznych. Mówi się również o jego wysokiej wydajności, a co za tym idzie – opłacalności produkcji. Jest bowiem pięciokrotnie bardziej efektywne od szkła, dzięki czemu możliwe jest niższe zużycie energii.

Czytaj też: Ten proszek może umożliwić produkcję ekologicznego wodoru

Każdego roku ludzkość produkuje łącznie około 400 milionów ton plastikowych odpadów. Co gorsza, rośnie udział plastiku jednorazowego użytku, dlatego przezroczyste drewno miałoby być atrakcyjnym zamiennikiem.

Przezroczyste drewno ma stanowić alternatywę dla szkła i tworzyw sztucznych

Jak wyjaśnia główny autor badania, Prodyut Dhar, materiał ten może zastąpić szkodliwe dla środowiska tworzywa sztuczne na bazie ropy naftowej, takie jak polipropylen, polichlorek winylu, akryl czy polietylen. Pomysł sięga 1992 roku, kiedy to Siegfried Fink zaprojektował pierwszą wersję przezroczystego drewna, które z czasem zostało dopracowane. Powstaje ono poprzez usunięcie ligniny i zastąpienie jej przezroczystymi tworzywami sztucznymi. Lignina, w przeciwieństwie do tworzyw sztucznych, może ulegać biodegradacji i jest nietoksyczna.

Tworzywa sztuczne są stosowane jako substytut szkła, które jest (naturalnie) kruche. Jednak przezroczyste drewno jest jeszcze lepszą alternatywą z perspektywy ekologicznej, co zaobserwowano w naszej analizie cyklu życia.

wyjaśnia Dhar

Czytaj też: Nadchodzi druk 3D z soli. Co będzie można stworzyć w ten sposób?

I choć przezroczyste drewno jest mniej przyjazne dla środowiska niż szkło, to nadal zapewnia przewagę nad polietylenem. Przy wielu właściwościach podobnych do tych, którym cechuje się „zwykłe” drewno, to przezroczyste różni się od niego głównie kolorystyką i niższą wagą.