Trzy lata temu naukowcy ze szwedzkiego KTH Royal Institute of Technology stworzyli przezroczyste drewno. Może ono służyć jako tańsza alternatywa dla szkła na bazie krzemionki stosowanego obecnie w oknach i ogniwach słonecznych. Materiał jest dodatkowo w stanie przechowywać ciepło, a następnie je uwalniać.
Aby wyprodukować początkową wersję przezroczystego drewna, zespół KTH rozpoczął od chemicznego usunięcia absorbującej światło ligniny z naturalnych włókien drzewnych – lignina jest jednym ze składników ścian komórkowych drewna. Białe włókna połączono następnie z tzw. PMMA, bardziej znanym jako pleksiglas. Zmieniło to współczynnik załamania włókien, czyniąc je przezroczystymi. Powstały materiał był mocniejszy i wytrzymalszy niż zwykłe przezroczyste panele z pleksiglasu.
Czytaj też: Drukowany 3D materiał pomoże w leczeniu urazów kości
Niedawno kolejni badacze dodali polimer zwany glikolem polietylenowym (PEG), do poddanych obróbce włókien drzewnych i PMMA. PEG zwykle przyjmuje postać ciała stałego i jest zbliżony do drewna, a także może zawierać i rozpraszać ciepło. Robi to przez topienie, gdy osiągnie temperaturę 27 stopni Celsjusza, jednocześnie przechowując energię. Kiedy później schładza się, powraca do półprzezroczystego ciała stałego, uwalniając zmagazynowaną energię.
Dodatkową zaletą jest to, że włókna drzewne i PEG są biodegradowalne. Chociaż PMMA nie jest, prawdopodobnie można go zastąpić polimerem bardziej przyjaznym dla środowiska, pozwalając materiałowi na całkowitą biodegradację po wyrzuceniu.
[Źródło: newatlas.com; grafika: ACS]
Czytaj też: Naukowcy są w stanie osobno projektować kolor i właściwości termiczne materiałów