Znaleziony na terenie amerykańskiego stanu Utah, nowy gatunek został nazwany Moros intrepidus. Jak na razie, na podstawie kilku kości nóg i niektórych zębów wiadomo, że zwierzę miało zaledwie 1,2 m wysokości i ważyło ok. 80 kilogramów. W porównaniu do ogromnych tyranozaurów, które osiągały nawet 3,6 m wzrostu oraz 8 ton wagi, przodek tej bestii był wręcz mikrusem.
Ten niewielki tyranozaur pomaga również wypełnić luki w drzewie genealogicznym dinozaurów. Obecnie uważa się, że największe gatunki tyranozaurów, takie jak T-Rex czy Albertozaur, żyły tylko przez ostatnie 2 miliony lat przed uderzeniem asteroidy, które doprowadziło do wyginięciu wielu zwierząt. Starsze skamieniałości, szczególnie z Azji, pokazują, że około 100 milionów lat wcześniej tyranozaury były znacznie mniejsze.
Czytaj też: Ten kolczasty dinozaur został znaleziony na terenie Argentyny
Do tej pory istniała ogromna luka, którą pomagają wypełnić szczątki należące do M. intrepidus. Ich odkrywcy sądzą, że zwierzę żyło ok. 15 milionów lat przed następnym, najbardziej znanym tyranozaurem. Odkrycie M. intrepidus jest jednym z kilku związanych w ostatnich czasie z tyranozaurami. Niedawno naukowcy doszli do wniosku, że T-Rex był nawet większy niż początkowo zakładano oraz mógł się poszczycić jednym z najsilniejszych uścisków szczęki w historii zwierząt lądowych. Dodatkowo miał zaskakująco delikatny pysk, nie potrafił biegać ani ryczeć.
[Źródło: newatlas.com; grafika: Jorge Gonzalez]
Czytaj też: Ten olbrzymi tytanozaur dostarcza informacji o ewolucji dinozaurów