WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Przy pomocy smartfona można generować zaawansowane trójwymiarowe obiekty

Postęp w dziedzinie rozwijania możliwości smartfonów pozwoli wkrótce na generowanie realistycznych obiektów w świecie rzeczywistym. 

Naukowcy opracowali nowe podejście do tworzenia obiektów za pomocą kamery typu point-and-shoot wyposażonej w lampę błyskową. Nowy proces został zademonstrowany z użyciem aparatu Nikon D7000 oraz wbudowanej kamery telefonu komórkowego z systemem Android.

Obecnie stosowane metody przechwytywania obiektów fizycznych wymagają specjalnych ustawień sprzętowych, takich jak wykorzystanie skanerów laserowych lub korzystanie z wielu kamer. Nowa technika zapewnia to samo renderowanie przy użyciu tylko jednej kamery. Wszystko dzięki specjalnemu algorytmowi. Jak stwierdził jeden z badaczy odpowiedzialnych za projekt, profesor Min H. Kim: “Aby wiernie odwzorować obiekt rzeczywisty w środowisku VR / AR (wirtualna, rozszerzona rzeczywistość), musimy zreplikować trójwymiarową geometrię i wygląd obiektu.”

Kim dodał, że zazwyczaj było to robione ręcznie, co jest pracochłonnym zadaniem. Poza tym wykorzystywano specjalistyczny i drogi sprzęt. Nowa metoda jest prosta, tańsza i wydajna oraz wykorzystuje zdjęcia z zaledwie jednej kamery. Działanie technologii bardziej szczegółowo opisuje powyższy film. Pokazuje sposób generowania kilku różnych materiałów, m.in. metalu, drewna, ceramiki czy plastiku.

[Źródło: digitaljournal.com; grafika: Howard G Davies]

Czytaj też: Test śliny na smartfonie pozwoli ocenić płodność kobiet