Reklama
aplikuj.pl

Przyłbica zamiast maski? Naukowcy są w tej kwestii sceptyczni

Pandemia koronawirusa powoduje, że coraz więcej krajów wymaga od swoich obywateli korzystania z masek lub innych form zasłaniania nosa i ust. Niektórzy decydują się wtedy na noszenie przyłbic.

Przedstawiciele amerykańskich CDC twierdzą jednak, że tego typu środki nie są zalecane, ponieważ ich skuteczność jest znacznie niższa niż mogłoby się wydawać. Innymi słowy, nie ma dowodów na to, że przyłbcie zapewniają porównywalną ochronę jak maski i inne formy osłaniania twarzy.

CDC nie zalecają stosowania przyłbic podczas codziennych czynności lub jako substytutu masek. Są one dopuszczalne jedynie dla osób, które spodziewają się długotrwałego i bliskiego kontaktu z innymi osobami. Jeśli tego typu środki są stosowane bez wykorzystywania materiałowych osłon nosa i ust, powinny one zakrywać również boki twarzy i sięgać poniżej podbródka.

Czytaj też: W laboratorium powstała hybryda koronawirusa. Czy może stanowić zagrożenie?

O ile przyłbice mogą znacznie ograniczyć krótkotrwałe narażenie pracowników służby zdrowia na dużych rozmiarów cząsteczki, tak te mniejsze dłużej pozostają w powietrzu, przez co częściej dostają się do dróg oddechowych.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News