WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Moto

Obejrzyjcie jak przyspiesza 1750-konny SSC Tuatara

Oto i on – hipersamochód Tuatara od SSC, który teraz postanowił pokazać nam pazur swojego przyspieszenia i ryku silnika.

Wiemy, że SSC ma w planach produkcje 100 egzemplarzy modelu Tuatara, którego specyfikację znamy tak naprawdę od dawna. Napędza go podwójnie turbodoładowany silnik V8 o pojemności 5,9 litra, który generuje moc 1750 koni mechanicznych na paliwie E85. Ceny? Nieznane, ale przy wcześniejszym, opóźnionym debiucie była mowa o 1,3 milionie dolarów.

Tę moc Tuatara przekazuje przez siedmiobiegową przekładnię CIMA, zdolną do zmiany biegów w czasie krótszym niż 100 milisekund. Przy masie 1247 kilogramów i współczynniku oporu wynoszącym 0,279… no cóż, ten hipersamochód nie bez powodu jest określany mianem „hiper”.

Pod kątem konstrukcji Tuatara wykorzystuje włókno węglowe (miejscami nawet widoczne) na zewnątrz i podwozie typu monocoque. Wewnątrz znajdują się udogodnienia pokroju systemu audio premium, dotykowego systemu informacyjno-rozrywkowego, klimatyzacji, elektrycznej szyby i odchylanej teleskopowo kierownicy.

Jak z kolei przyspiesza? Niesamowicie, dążąc do całych 482 km/h maksymalnej prędkości. Poniżej odbył się test na czwartym biegu, w którym to przyspieszał ze 100 do 200 km/h w czasie zaledwie… a zresztą, sprawdźcie sami i weźcie poprawkę na to, że w grę wchodzi prędkość w milach na godzinę.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News