Reklama
aplikuj.pl

Mazda potwierdziła przyszłość MX-5 Miata nowej generacji

Mazda Miata, historia MX-5, sukces Mazdy Miaty, wyjątkowość MX-5

Mazda oficjalnie potwierdziła, jak to będzie z MX-5 Miata nowej generacji, czyli jednym z najbardziej rozpoznawalnych modeli tej marki, a nawet ogólnie samochodów na całym świecie. Oczywiście ta informacja sama w sobie nie dziwi.

W dobie wszechobecnej elektryfikacji Mazda nie uchroni się przed tym ruchem zorientowanym na naturę. Jeśli nic nie ulegnie zmianie, bezemisyjne samochody za kilkanaście lat będą podstawą każdej firmy motoryzacyjnej, ale zanim to nastąpi, doczekamy się premier tych ostatnich, wyjątkowych modeli czysto spalinowych.

Czytaj też: Kiedy Audi zaprzestanie produkcji spalinowych samochodów? To już oficjalne

Wprawdzie Mazda nie jest zbyt agresywna w swoich elektrycznych dążeniach, ale niedawno ta japońska marka ogłosiła szczegóły swojej strategii w zakresie elektryczności, wskazując, że wkrótce się to zmieni. Niedawno dowiedzieliśmy się, że do 2030 roku cała oferta Mazdy zostanie zelektryfikowana, a jedna czwarta modeli ma być pojazdami w pełni elektrycznymi. Tymczasem nadchodzące lata będą dla firmy bardzo pracowite, ponieważ ma wprowadzić na rynek wiele modeli zelektryfikowanych.

Praktycznie fabrycznie nowa Mazda Miata z 1990 do kupienia
Mazda Miata MX-5 z 1990 roku

Wtedy też narodziło się pytanie – co z kultową MX-5, znaną na innych rynkach pod nazwą Miata? Zanim Mazda wzięła głos w tej sprawie, mieliśmy tylko dostęp do raportu z serwisu Kuruma-news, który próbował odpowiedzieć na to, jak będzie wyglądać przyszłość tego roadstera. Wedle informacji zaczerpniętych od prezesów firmy Miata ma być objęta planem elektryfikacji, ale o otwartym charakterze.

Czytaj też: Premiera Dacia Duster 2022. Odświeżenie pokazało swoje nowości

Przyszłość MX-5 Miata maluje się w elektrycznych barwach

Jest to o tyle ważne, że Mazda Miata MX-5 zawsze chwaliła się swoją niską wagą, a dodatek systemu hybrydowego, czy elektrycznego mógłby znacząco ją zwiększyć. Wygląda jednak na to, że zwiększy ją i to z pewnością, bo elektryfikacja Miaty jest już pewna.

Potwierdziła to sama firma w odpowiedzi dla serwisu Motor1:

Mazda stara się zelektryfikować MX-5 Miata, aby do 2030 roku wszystkie modele miały jakąś formę elektryfikacji. Będziemy ciężko pracować, aby był to lekki, przystępny cenowo, otwarty dwumiejscowy samochód sportowy, aby sprostać potrzebom klientów.

Czytaj też: Nowy Lexus LX w szczegółach, czyli luksusowy Land Cruiser Toyoty

Skąd kultowość MX-5 Miata?

Pierwszy wariant MX-5 Miata zadebiutował w 1989 roku i do tej pory radził sobie na rynku wręcz fenomenalnie, osiągając nawet w 2000 roku rekord Guinnessa przy 530000 sprzedanych egzemplarzach, który dotyczył najlepiej sprzedającego się dwumiejscowego samochodu sportowego w historii. Do 2011 roku sprzedaż sięgnęła już 900000 egzemplarzy, a w 2016 roku z linii produkcyjnej zjechała milionowa MX-5 Miata.