Reklama
aplikuj.pl

Przyszłość układów SI na rynku maluje się w kolorowych barwach

Układy sztucznej inteligencji są przyszłością na rynku chipów
Układy sztucznej inteligencji są przyszłością na rynku chipów

Evan Sparks na Spectrum opublikował ostatnio ciekawy artykuł, w którym twierdzi, że rynek układów krzemowych w ciągu najbliższych lat czeka niemała rewolucja. Wszystko przez układy sztucznej inteligencji, na które rośnie nieustannie popyt i które napędzą w przyszłości znacznie więcej sprzętów. 

Czytaj też: Malutki dock do Nintendo Switch sprzedaje się jak szalony

Twierdzi, że nowa era specjalizacji układów scalonych dla SI rozpoczęła się, gdy procesory graficzne, które zostały pierwotnie opracowane do renderowania grafiki, zostały wdrożone w aplikacjach takich jak głębokie uczenie. Ta sama architektura, która sprawiała, że ​​procesory graficzne renderowały realistyczne obrazy, umożliwiła im również znacznie bardziej wydajne przetwarzanie danych w porównaniu do tradycyjnych centralnych procesorów (CPU). Duży krok naprzód nastąpił w 2007 roku, kiedy to NVIDIA opracowała rdzenie CUDA i zestaw narzędzi umożliwiający programowanie układów GPU w sposób ogólny.

Dla rynku kolejne lata mają wyglądać tak, jak wielki wyścig zbrojeń, gdzie wydajne układy SI będą najważniejsze.

W ciągu najbliższych pięciu lat zobaczymy ogromne inwestycje w niestandardowe układy krzemowe SI ze strony Amazon, ARM, Apple, IBM, Intel, Google, Microsoft, Nvidia, Qualcomm. W tym zestawie znajdzie się również mnóstwo startupów. CrunchBase szacuje, że firmy produkujące układy SI, a w tym Cerebras, Graphcore, Groq, Mythic AI, SambaNova Systems i Wave Computing zebrały do tej pory łącznie ponad 1 miliard dolarów.

Czytaj też: Oto rewolucja wśród soczewek optycznych po ponad 2000 latach

Źródło: Spectrum