Reklama
aplikuj.pl

PS5 powinno mieć tę funkcję od samego początku. Czekamy na to już 1,5 roku

ps5 pad

Obecna generacja konsoli Sony pozwala na wybór dwóch rozdzielczości wyświetlanego obrazu – Full HD oraz 4K. Co ciekawe, do tej pory PS5 nie dawało graczom możliwości wyboru trybu pośredniego (1440p), który szczególnie przypadł do gustu użytkownikom używającym monitorów zamiast telewizorów. Na szczęście to się wkrótce zmieni.

Najnowsze oprogramowanie w wersji beta na PS5 zawiera opcję wyjścia wideo HDMI 1440p jako opcję, gdy używamy konsoli z kompatybilnym monitorem. Na razie dostęp do aktualizacji otrzymało wąskie grono testerów, więc reszta nas maluczkich musi się uzbroić w cierpliwość.

Oczywiście gracze mogą wykorzystać renderowanie do jakości 1440p, jeśli taki tryb obsługuje sama gra, w którą grają. Dla tytułów oferujących rozgrywkę w 4K przyda się za to poprawiony system supersamplingu do rozdzielczości 1440p. Dzięki temu obraz poddany takiej obróbce powinien być nieco ostrzejszy.

Co ciekawe, udostępniona w kwietniu funkcja VRR (Variable Refresh Rate, czyli dynamiczna częstotliwość odświeżania) nie będzie działać w rozdzielczości 1440p. Funkcja zarezerwowana jest wyłącznie dla trybów 1080p (Full HD) i 2160p (4K). Na szczęście to nie wszystko co szykuje dla nas Sony.

Najnowsze oprogramowanie w wersji beta daje również użytkownikom możliwość tworzenia list gier w swojej bibliotece. Gracze mogą stworzyć do 15 list gier po 100 gier każda

Rozwiązanie o nazwie Gamelist nie zaspokaja chyba do końca oczekiwań użytkowników, którzy spodziewali się obsługi folderów w głównym widoku interfejsu. Tak czy siak, to na pewno krok w dobrą stronę. Więcej eksperymentalnych funkcji w nowej wersji beta zostało dokładnie opisanych na na blogu PlayStation.

Czytaj też: PlayStation Plus w sierpniu to aż sześć gier!

Niestety najnowsza aktualizacja w wersji beta nie jest dostępna w Polsce. Nie wiadomo też kiedy trafi ostatecznie do wszystkich posiadaczy PS5. Warto również pamiętać, że niektóre z funkcji mają charakter eksperymentalny i mogą nie trafić do publicznej wersji oprogramowania systemowego.